SARAJEVO, (Patria) - Drugi Servis centar „Dajte nam šansu“ za podršku porodicama djece i osoba s poteškoćama u razvoju otvoren je danas u Sarajevu uz pomoć USAID-a, Općine Stari Grad Sarajevo, te partnera i prijatelja Udruženja „Dajte nam šansu“. Servis centar zajednički su otvorili Maureen Cormack, ambasadorica SAD-a u BiH, Ibrahim Hadžibajrić, načelnik Općine Stari Grad Sarajevo i Ines Kavalec, direktorica Udruženja.
Ines Kavalec kazala je da ovo nije kraj i da Udruženja „Dajte nam šansu“ neće stati.
- Zajednički možemo ostvariti prava koja se tiču porodica djece i osoba sa poteškoćama u razvoju. To ja naša i vaša obaveza i tako treba da ostane u budućnosti. Postojanjem drugog centra u Sarajevu omogućit ćemo mnogim porodicama život da bude malo lagodniji, kvalitetniji, a ono što je sigurno je da ćemo roditeljima dati osjećaj sigurnosti. A to svi trebamo da bismo mogli da se borimo za svoja prava.
Načelnik Općine Stari Grad Ibrahim Hadžibajrić kazao je da se projekat otvaranja drugog centra bez pomoći USAID-a ne bi mogao privesti kraju.
- Općina Stari Grad je dala prostor na korištenje i upravljanje uz minimalnu naknadu i učestvovali smo finansijski u adaptaciji prostora i u samom projektu sa 37.000 KM. Kao Općina iskazujemo jedan poseban senziblitet kada su u pitanju djeca sa posebnim potrebama - kazao je Hadžibajrić.
Ambasadorica Cormack kazala je da ovim događajem obilježavamo Dan osoba sa invaliditetom.
- Drago mi je da ovaj sjajni projekat pomaže sve većem broju djece i njihovim porodicama. Organizacija „Dajte nam šansu“ počela je prije četiri godine raditi u prvom centru pružajući podršku za 40 porodica. Danas pružaju usluge za 400 porodica, to je zaista značajan rezultat i pokazuje kolika je potreba za ovakvom vrstom usluge – kazala je Cormack.
Ona je kazala da porodice i građani ove zemlje prepoznaju da su to sigurna utočišta.
- Ovaj Centar u Starom Gradu je drugi ovakav u Sarajevu i Vlada SAD-a nije jedina koja ga podržava. U ponosnom smo partnerstvu sa Općinom Stari Grad, Gradom, Kantonom, privatnim organizacijama i nevladinim organizacijama i zajedno smo ovo postigli – navela je ambasadorica.
Najbolji bh. atletičar Amel Tuka izabran je za ambasadora dobre volje i kaže da je želio dati svoj doprinos korisnicima Centra Dajte nam šansu.
- Ovo je moje društvo, ja sam tu rođen i osjećam jedan vid odgovornosti prema svima, a pogotovo prema našoj djeci, a posebno prema djeci sa posebnim potrebama i imamo obavezu i odgovornost da se ophodimo da se ne osjećaju drugačije već da budu dio našeg društva, a mi smo pred bogom svi isti.
Prvi ovakav centar otvorene je u sarajevskom naselju Alpašino Polje. Američka organoyacija za međunarodni razvoj u BiH (USAID) je putem svog Programa podrške marginaliziranim grupama (PPMG) obezbijedila 76.000 dolara kako bi rad ova dva sarajevska centra bio nesmetan i u naredne dvije godine.
Centar djeci sa poteškoćama u razvoju osigurava boravak do četiri sata dnevno tokom kojih su im na raspolaganju psiholozi, defektolozi i socijalni radnici, kreativne i inkluzivne radionice ili muzikoterapija, dok je za njihove porodice osigurana pravna pomoć, savjetovanje, te pomoć u kriznim situacijama.
Sve usluge koje oba centra nude su za korisnike u potpunosti besplatne.
Centar u Starom Gradu drugi ovakve vrste u Sarajevu, je peti otvoreni centar u Bosni i Hercegovini. Ranije su servisni centri za podršku porodicama djece i osoba sa poteškoćama u razvoju otvoreni u Foči, Tuzli i Banjoj Luci.