Članak

Prcićeva privatna Američka škola za ekonomiju radila pet godina bez akreditacije!

Također, Ministarstvo obrazovanja nije dalo dozvolu za rad Američkom univerzitetu u BiH na području Kantona Sarajevo, odnosno otvaranje dislociranih odjeljenja u Sarajevu.

SARAJEVO, (Patria) - Privatna Visoka škola „Američka škola za ekonomiju“ koju je u Sarajevu osnovao u novembru 2008. godine također privatni Američki univerzitet u Bosni i Hercegovini registrovan u Tuzli, tek je u februaru 2018. godine dobila rješenje o upisu u Državni registar akreditovanih visokoškolskih ustanova u BiH. Rok važenja akreditacije je pet godina. Izvještaj o provedenom postupku može se pronaći na stranici Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranja kvaliteta BiH. „Američka škola za ekonomiju“ upisivala je sarajevske studente pet godina prije nego je uopće dobila rješenje o upisu u Državni registar!  

Proces akreditacije na "Američkoj školi za ekonomiju" proveden je 2017. godine. Od 2014. godine Ministarstvo obrazovanja, nauke i mladih KS je upozoravalo čelnike ove obrazovne ustanove da trebaju podnijeti zahtjev za postupak provođenja akreditacije.

U saopćenju za javnost koje je objavljeno na stranici Ministarstva obrazovanja u martu 2015. godine pomoćnik ministra za visoko obrazovanje Sifet Kukuruz razgovarao je sa predstavnicima Američkog univerziteta u BiH i Američke škole za ekonomiju Denisom Prcićem i Esmirom Ganićem te im je skrenuo pažnju da Ministarstvo „izdaje saglasnost za upis studenata samo licenciranim visokoškolskim ustanovama koje su, nakon provedene propisane procedure, dobile i rješenje o akreditaciji.“

Kako se desilo da privatna Američka škola za ekonomiju u Sarajevu upisuje studente bez akreditacije, pitanje je za Ministarstvo obrazovanja KS i ministra Elvira Kazazovića i njegovog pomoćnika Kukuruza. Tokom 2016/2017. godine upisano je 55 studenata na sve četiri godine studija ove škole. 

Ministarstvo obrazovanja KS obaviješteno je i o dva inspekcijska nadzora koja su provedena nad radom Američke škole za ekonomiju, ali nije bilo reakcije iz Ministarstva. Inspekcija je taj izvještaj Ministarstvu dostavila početkom 2017. godine.

- Dodajemo da se Kantonalno tužilaštvo, nakon dobijenog dopisa inspekcije, u ovom slučaju oglasilo nenadležnim  - naveli su iz Kantonalne inspekcije, piše Patria.

Ministarstvo obrazovanja KS dozvolu za rad na području KS nije dalo ni privatnom Američkom univerzitetu u BiH, odnosno nije dalo saglasnost za otvaranje dislociranih odjeljenja u Sarajevu tog univerziteta. To je potvrđeno i u izvještaju Kantonalne inspekcije gdje je navedeno da se Američki univerzitet ne nalazi u registru visokoškolskih ustanova Ministarstva obrazovanja KS. Nije jasno pod kojim okolnostima su tokom proteklih desetak godina sarajevski studenti upisivani na Američki univerzitet u BiH u odjeljena u Sarajevu. 

U međuvremenu, brojne državne agencije, među njima i sigurnosne agencije, poput Granične policje BiH, potpisale su saradnju sa ovim privatnim univerzitetom. Pomoćnik ministra sigurnosti BiH za međunarodnu saradnju i evropske integracije Samir Rizvo na stranici tog univerziteta spominje se kao docent i član nastavnog osoblja. Saradnju sa Univerzitetom ima i Selmo Cikotić, savjetnik člana Predsjedništva BiH i predsjednika SDA Bakira Izetbegovića.

Ministarstvo obrazovanja KS i ministar Kazazović trebali bi odgovoriti na brojna pitanja u ovom slučaju. Zašto se ministar oglušio na izvještaj Kantonalne inspekcije, te kako je moguće da jedna obrazovna ustanova pet godina bude bez institucionalne akreditacije. Nije li na taj način i samo Ministarstvo prekršilo Zakon o visokom obrazovanju. Može li se govoriti da je u sve prste umiješala politika? /A. V./

#BiH