IGMAN, (Patria) - U okviru obilježavanja 70 godina Šumarskog fakulteta u Sarajevu danas je u domu Čavle na Igmanu organiziran seminar na temu „Sjemensko-rasadnička proizvodnja u FBiH – stanje i perspektive“ na kojem su učestvovali predstavnici Šumskih privrednih društava (ŠPD), Federalne šumarske inspekcije, kantonalnih šumarskih inspekcija, Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, te stručnjaci sa Šumarskog fakulteta u Sarajevu.
Tokom prezentacija koje su danas prikazane učesnici su razmijenili iskustva iz oblasti šumarstva, sjemeničke i rasadničke proizvodnje te problemima u ovim oblastima. Prikazani su brojni primjeri suzbijanja štetočina i bolesti biljaka. Istaknuta je potreba stručnog usavršavanja sakupljača sjemena što u BiH sada nedostaje.
Gost predavač bila je Verica Vasić iz Instituta za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu iz Novog Sada. Ona je održala prezentaciju o primjeni sredstava za zaštitu bilja u rasadnicima te je govorila o svojim iskustvima i slučajevima iz prakse. Zbog zakonske legislative koju i Srbija ali i druge države trebaju uskladiti sa onima iz Evropske unije određeni preparati se povlače iz upotrebe, ali stručnjaci pronalaze zamjenska dozvoljena sredstva.
Ona je istakla da sva istraživanja koja rade u Institutu moraju biti primjenjiva u praksi.
- Proizvodnja kvalitetnog sadnog materijala je osnovni preduslov za uspješno podizanje zasada i obnovu šuma sadnjom sadnica – kazala je Vasić dodavši da se u primjeni bilo kakvih zaštitnih mjera mora poštovati zakonska legislativa.
Eksperti sa Šumarskog fakulteta u Sarajevu istakli su da je 166.000 hektara produktivnog zemljišta u FBiH za pošumljavanje, kao i da se trebaju klasificirati područja za sađenje kao što su to uradile brojne evropske države.
Kako je istaknuto tokom seminara, zbog nepostojanja Zakona o šumama FBiH postavlja se pitanje da li je održivo dalje gospodarenje šumama.
Tokom diskusije učesnici su razgovarali i o ulozi inspektora navodeći da bi država trebala adekvatnije zaštititi svoja prirodna bogatstva, pa i zakonskim rješenjima na kojima će zajedno raditi struka i predstavnici vlasti.
Učesnici današnjeg seminara istakli su da je potrebna češća organizacija ovakvih seminara naglašavajući značaj saradnje sa Šumarskim fakultetom u Sarajevu. Seminaru je prisustvovao i dekan prof.dr. Mirza Dautbašić koji je najavio i održavanje Međunarodnog simpozija pod nazivom „Čovjek – šuma – nauka“ sa brojnim učesnicima i stručnjacima iz Evrope u oktobru ove godine.