Članak

Počela donatorska konferencija za BiH i Srbiju

Donatorska konferencija za poplavljenja područa Bosne i Hercegovine koja se danas održava u Briselu je počela, prenosi bh. novinska agencija Patria.

Donatorska konferencija za poplavljenja područa Bosne i Hercegovine koja se danas održava u Briselu je počela, prenosi bh. novinska agencija Patria.

Štete nastale prilikom poplava BiH procjenjuju se na četiri milijarde maraka. Evropska komisija procjenjuje da će se na Donatorskoj konferenciji za Bosnu i Hercegovinu i Srbiju prikupiti 1,1 milijardi eura koji će im biti na raspolaganju kao sredstva za sanaciju šteta nastalih u majskim poplavama.

Na početku konferencije evropski povjerenik za proširenje Štefan Fule kazao je da je od velike važnosti obnova infrastrukture u BiH i Srbiji.

- Zahvaljujem se svim zemljama koje su pokazale solidarnost i dale pomoć kada je bila najpotrebnija. Evropska unija mora biti primjer kada je riječ o obnovi ugroženih područja -  kaže Fule.

Na konferenciji učestvuju predstavnici svih 28 članica Evropske unije, veliki broj predstavnika zemalja koje nisu članice EU, sve međunarodne finansijske institucije, 16 različitih međunarodnih organizacija (UN, UNDP, OSCE, Organizacija islamskih zemalja, Svjetska zdravstvena organizacija...), predstavnici privatnog sektora te više predstavnika nevladinih organizacija koje se bave obnovom i razvojem ugroženih područja u svijetu.

Zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara i ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Zlatko Lagumdžija ranije je najavio da će tokom današnje konferencije biti prikupljena sredstva za obnovu uništenih domova za sve građane u BiH te za obnovu uništetnih radnih mjesta.

Lagumdžija je, uoči donatorske konferencije, razgovarao sa Brianom Hoyt Yeeom, zamjenikom pomoćnika državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država koji predvodi delegaciju Sjedinjenih Američkih Država na donatorskoj konferenciji, prenosi bh. novinska agencija Patria (NAP).

U fokusu razgovora bio je proces obnove i rekonstrukcije Bosne i Hecegovine nakon poplava u kojem donatorska konferencija predstavlja prvi, značajan korak kao i razmjena mišljenja o ustavnim reformama koje treba provesti nakon oktobarskih izbora ka funkcionalnijoj državi u kojima će pitanje „Sejdić-Finci“ biti samo jedan segment ukupnih reformi.

Lagumdžija se zahvalio Yeeu i 2,7 milona dolara hitne pomoći BiH, a iz američke Ambasade u Sarajevu je najavljeno da će Vlada SAD osigurati dodatnih 10 miliona dolara pomoći. 

Lagumdžija je naglasio da je u interesu građana BiH, ali i međunarodne zajednice da proces raspodjele i utroška donatorskih sredstava bude transparentan. U tom smislu predložio je formiranje monitoring tima sastavljenog od predstavnika međunarodne zajednice, bh. vlasti, akademske zajednice, civilnog društva, novinara koji bi nadzirao raspodjelu i utrošak donatorskih sredstava.

Istaknuo je i to da osim obnove i rekonstrukcije ovo prilika da se zemlja ujedini, pokaže jedinstvo i solidarnost na način kako su to pokazali građani BiH tokom poplava prevazilazeći entitetske, etničke i religijske granice. Upravo to treba biti putokaz i bh. političarima da se nadmeću u tome ko će konkretno, na terenu više uraditi kako bi se ubrzala obnova i rekonstrukcija zemlje, a ne u pričanju o problemima.

Početak obnove i rekonstrukcije Bosne i Hercegovine u saniranju posljedica poplava je sjajna prilika i za novi početak BiH u smislu šire obnove i rekonstrukcije države u cjelini, provođenja ključnih socijalnih i ekonomskih reformi, ali i strukturalnih reformi u pravcu osiguranja funkcionalnije države.  

Lagumdžija je kao član bh. delegacije učestovao na sastanku kojeg je predsjednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso održao sa delegacijama Bosne i Hercegovine i Srbije koje učestvuju u radu Međunarodne donatorske konferencije u Briselu, prenosi Patria.

#BiH