Donatorska konferencija u Briselu za pomoć poplavljenim područjima u BiH i Srbiji ocijenjena je jako uspješnom. Dobili smo milijardu i 586 miliona KM donatorske pomoći za prioritetnu obnovu te još 82,3 miliona KM za regionalne projekte, piše novinska agencija Patria.
Ipak, većina sredstava su kreditna zaduženja, a ekonomski analitičari sada upozoravaju da će BiH teško izaći iz dužničkog ropstva. Duljko Hasić, ekeonomski analtičar kaže za NAP da su krediti obećani na donatorskoj konferenciji vrlo povoljni, s malom kamatnom stopom, grejs periodom itd, a uz to će se za razliku od ranijih ulagati i u realni sektor.
- Bez obzira na povoljne uslove, to će svakako uticati još više na zaduživanje BiH koja je i u ranijem vremenskom periodu imala zaista karaterističan odnos sa aspekta zaduživanja, bez posebne strategije preuzimanja sredstava zaduživanja. Dakle, nisu sporni ovi krediti već oni ranije uzimani za krpljenje budžetskih rezervi – kazao je Hasić.
On dalje napominje da je poznato da je svaki građanin zadužen za nekoliko hiljada maraka tako da smo već u dužničkom ropstvu.
- Raniji krediti su uzimani po nepovoljnim uslovima. U periodu od 2008. do 2013. godine dug BiH se uduplao a jedini izvor za sredstva je MMF, a uzeti novci se koriste samo u jednu jedinu svrhu krpljenje budžeta, što je neodrživo – dodao je Hasić.
Ovaj ekonomski stručnjak upozorava da bez usmjeravanja u realan sektor i razvojne projekte nema prosperiteta.
- Bit će još teže vraćati kredite s obzirom da je sužen manevarski prostor zaduživanja BiH. Vrlo brzo će doći do situacije kada će kreditori posezati za obezbjeđenjima u BiH, drugačije rečeno za onim što BiH ima, uzimat će zaloge, hipoteke, sektor telekomunikacija, elektroenergetski sektor, jer sa ovakovom strategijom i brojem nezaposlenih drugo ne može ništa biti – dodao je Hasić.