SARAJEVO, (Patria) - Mediji su osnovni izvor informacija pri donošenju odluka na izborima za 47 postograđana Bosne i Hercegovine, a čak 70 posto ispitanika smatra da izbori u BiH nisu slobodni, pokazalo je ispitivanje javnog mnijenja "Mediji i građani na izborima", čiji su rezultati predstavljeni danas na press konferenciji u prostorijama Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Istraživanje je provela Agencija IPSOS iz Sarajeva na uzorku od 1.004 ispitanika CATI metodom prikupljanja podataka, a u okviru BASE projekta koji finansiraju Evropska unija i USAID, a provodi konzorcij BH novinari – Boram i Koalicija Pod lupom.
Nalazi istraživanja ukazuju i na to da jedna četvrtina stanovnika BiH odluku o tome za koga će glasati donosi na osnovu osobina kandidata, te da mediji, a zatim i porodica i prijatelji, predstavljaju izvore informacija u koje građani imaju navjiše povjerenja.
Televizija je medij i izvor informacija kojima najviše vjeruju ispitanici u dobi od 60 i više godina i oni najnižeg obrazovnog statusa. Građani i građanke starosti od 30 do 44 godina zanačajno više povjerenja imaju u porodicu, prijatelje i Internet, kada je riječ o informacijama koje su za njih važne u porcesu donošenje odluke za koga će glasati. U Internet najviše povjerenja imaju stanovnici/ce mlađe životne dobi (18-44 godina) te oni visokog obrazovnog statusa.
- Sedam od 10 građana smatra da izbori u BiH nisu slobodni. Na prethodnim izborima nije glasalo 24 posto ispitanika, dok njih 56 posto tvrdi da će sigurno glasati na predstojećim izborima - istakao je Dario Jovanović, direktor Koalicije “Pod lupom“.
Pored toga, nešto manje od dvije trećine građana BiH bi prijavilo izborni krađu, od čeka 26 anonimno.
- Devet od deset stanovnika BiH protivi se prodaji glasova političkim strankama za novac ili neku drugu vrstu usluge - istakla je Selma Kapo Mulaomerović iz agencije Ipsos koja je realizirala istraživanje.
Na konferenciji je najavljeno provođenje monitoringa medijskog izvještavanja u toku predizborne kampanje Opće izbore 2018, koje će biti provedeno na uzorku od ukupno 30 medija svih formata i iz cijele BiH, u periodu od 7. septembra do 10. oktobra 2018, a na osnovu prilagođene metodologije koju su kreirali univerzitetski profesori iz Banjaluke i Sarajeva.