Članak

Dani medija EU i Zapadnog Balkana: Potrebno osnaživanje nezavisnog i istraživačkog novinarstva

Na završnom panelu koji je jutros održan definirani su zaključci radionica, a koji se odnose na profesionalno usavršavanje novinara, nove biznis-planove, osnaživanje nezavisnog i istraživačkog novinar

SKOPLJE, (Patria) - Evropska komisija po drugi put organizovala je Dane medija EU i Zapadnog Balkana 17. i 18. septembra u Skoplju. Ova medijska konferencija okupila je predstavnike medija i organizacija civilnog društva, kao i kreatore politika sa Zapadnog Balkana i EU, kako bi razgovarali o ključnoj ulozi medija u procesu pristupanja te o razvoju prijedloga i aktivnosti za budućnost. Na završnom panelu koji je jutros održan definirani su zaključci radionica, a koji se odnose na profesionalno usavršavanje novinara, nove biznis-planove, osnaživanje nezavisnog i istraživačkog novinarstva kao i o mogućnostima veće i jače regionalne saradnje medija. 

Konferenciju je danas zatvorio Johanes Hahn, evropski komesar za proširenje i susjedsku politiku ističući da on nije naivan i da je dugo u politici te da je upoznao mnogo političara i kada je riječ o regionu mora se sastajati sa izabranim predstavnicima. Ponovio je da bez zaustavljanja etničkih granica nema napretka, a da u tome mediji mogu mnogo doprinjeti.

Komesar Hahn je sve vrijeme bio prisutan i kaže da je pažljivo saslušao sve rasprave i diskusije i da bi volio da se svi fokusiramo na ono što možemo uraditi u narednim mjesecima, a ne da pričamo o utopiji i savršenom svijetu. Hahn je napomenuo i da se u regionu mora vratiti povjerenje u pravosuđe i da je korupcija krupan problem u regionu.

- Pratimo učinkovitost svake zemlje kada je riječ o krivičnim i sudskim procesima. Sve dok to ne bude na nivou nećemo imati novih zemalja u EU - kazao je Hahn. Dodao je i da pristupanje EU neće biti moguće bez obezbjeđivanja medijskih sloboda i atmosfere u kojoj su novinari slobodni od zastrašivanja i pritiska.

Također on je govorio o važnosti unapređenja rada javnih emitera te je istakao kako primjer iz Ukrajine pokazuje i dobru i lošu stvar.

- Tamo su usvojili odličan zakon da se 0,4 posto odvaja iz PDV za javne emitere, a onda je vlada prekršila svoj zakon i umanjila budžet. Mi radimo s vladama da osiguraju rad emitera koji isto moraju da se šire. Ne samo radio i TV već i preko društvenih medija - dodao je Hahn.

Komesar je novinarima kazao da smo svi na istom brodu i da činimo istu stvar. Da je pluralizam, sloboda govora ono što nam treba.

Naredna konferencija bit će održana ili u Sarajevu ili u Beogradu.

#BiH