Članak

Propao plan braće Čampara: Svi su kriminalci u Vladi FBiH samo je Lukač „pošten“ !?

Iako bi se o Lukaču mogao roman napisati, od 7. decembra 2014. godine kada mu je istekao mandat na mjestu direktora FUP-a nezakonito je nastavio koristiti službeni automobil, značku i oružje.

Dragana Lukača je iz SIPA-e otjerao Milorad Dodik, a iz FUP-a Nermin Nikšić. Ovom rečenicom počeo je, kao što to u ovakvim situacijama uvijek biva, iz određenih političkih kuhinja naručeni prilog u emisiji „Mreža“ FTV-a.

Dragan Lukač, kazao je autor priloga, otjeran je iz predostrožnosti da ne bi u narednom mandatu okončao ili otvorio istrage protiv sadašnjih članova Vlade ili njihovih partijskih i interesnih saradnika. A mogu se, nastavlja autor, pohvaliti listom sumnjivih radnji.

Obračun s neistomišljenicima

Svih 16 još uvijek aktuelnih federalnih ministara i premijer su kriminalci, samo je Lukač borac protiv kriminala i eto zbog toga nije imenovan!?  

Ovaj prilog na FTV-u mogao se i očekivati, jer je Patria već najavljivala da određeni politički centri moći, gdje glavnu riječ vodi Aljoša Čampara, najbliži saradnik zamjenika predsjednika SDA Bakira Izetbegovića i njegov brat državni tužilac Dubravko Čampara po svaku cijenu žele da instaliraju Lukača kako bi se u narednim mjesecima obračunavali s političkim neistomišljenicima.

O Lukačevim malverzacijama i njegovoj nimalo „svjetloj“ prošlosti, mediji pišu već godinama.

Javna tajna je da je Lukač alkoholičar, kojem su dva službena automobila ukradena, a jedno je sam slupao. Pouzdan izvoru iz FUP-a za Patriu je kazao da ova institucija naručuje "više alkohola, nego goriva." 

Federalni revizori su utvrdili, a SIPA uredno dokumentovala da je bivši direktor FUP-a uzimao naknadu za odvojeni život, da je imao platu u rangu pomoćnika ministra iako je rukovodeći policijski službenik.

Također, kao što je Patria već pisala i objavila zvanična dokumenta Zavoda PIO/MIO, Lukač je prilikom kandidovanja za zamjenika direktora SIPA-e upisao ratni staž u knjižicu kako bi prošao na konkursu, a potom kada je prošao tražio da se briše, kako bi i dalje mogao ostati na funkciji direktora FUP-a.

Javna tajna je i da je jedino Seadu Selmanu, koji je uz Lukača uvijek, i u kafani i na radnom mjestu, dozvolio da kao policijski službenik bude član Nezavisnog odbora za izbor direktora FUP-a i član Nadzornog odbora jedne kompanije.

Skrhan automobil

Odmah nakon što je prvi put imenovan za direktora FUP-a, Lukač je Selmana nagradio mjestom šefa Odjela za forenziku u FMUP-u. Zaustavio disciplinsku istragu protiv njega, kada je skrhao službeni automobil vozeći pijan.

Mediji su pisali, a Lukač nikada nije demantirao da je maltretirao i tukao srpske civile u Orašju poslije rata, te uzimao novac da otkrije gdje je tijelo sina porodice Martinović iz Domaljevca.

Lukač je iz FMUP-a otjerao i Dragana Vikića o čijim zaslugama i profesionalnosti je izlišno govoriti. Degradirao je inspektora Momčila Tubića, Jozu Anđića i brojne druge koji nisu željeli biti njegovi poslušnici, već profesionalno raditi svoj posao.

I na kraju, iako bi se o Lukaču mogao roman napisati, od 7. decembra 2014. godine kada mu je istekao mandat na mjestu direktora FUP-a nezakonito je nastavio koristiti službeni automobil, značku i oružje.

I baš takav Lukač „cvjećka“ je navodno, kako to poručuju u prilogu na FTV-u uklonjen jer bi strpao u zatvor svih 17 federalnih ministara i premijera koji su „kriminalci“.

Ne ulazeći u to da li je neko od ministara ili premijer Vlade FBiH zaista i kriv, za šta postoji pravosuđe i policija da utvrde, krajnje je apsurdno tvrditi da su svi krivi i lopovi, a samo Lukač pošten.

Evo šta je sve na „teret“ FTV stavila ministrima, a ni jednom riječju nije spomenula Lukačeve brojne aferime, za koje je odavno trebao odgovarati pred sudom. Naručeni prilog samo je dokaz da su planovi braće Čampara dobrano poremećeni.

Lista za odstrel 

Jerko Ivanković Lijanović – Uvoz smrznutog mesa, utaja poreza, malverzacije s raspodjelom novca ministarstva na čijem je čelu.

Milorad Bahilj – utaja poreza, ako ništa, on će priznati sve. Samo da ga ne izručuju Hrvatskoj, od koje, kaže, kao Srbin, ima ogroman strah, čak veći i od zatvorske ćelije.

Desnica Radivojević – nikada nije objasnio put u Hamburg i tajnovito potpisivanje protokola o saradnji Vlade Federacije sa tek osnovanom rusko-njemačkom kompanijom Investment Group IFC IFM o ulaganjima u izgradnju dva termobloka u Tuzli i Kaknju te koridora 5C.

Zoran Mikulić – optužnica zloupotreba položaja u tenderu elektronski nadzor osuđenika, još najmanje dvije istrage zbog ugrožavanja pravde.

Predrag Kurteš – vožnja u pijanom stanju i uzrokovanje saobraćajne nesreće sa službenim vozilom i bjekstvo sa lica mjesta su zataškani, glas protiv Lukača dio je njegovih nastojanja da obezbijedi mjesto potpredsjednika FBiH u narednom periodu.

Erdal Trhulj – treba izbjeći istragu za sve ono što se dešavalo u proteklom mandatu, novčane transakcije unutar namjenske i industrije te poslovi sa Bakirom Alispahićem i raspolaganjem sredstava Razvojne banke.

Zukan Helez – osuđen zbog kafanskih tuča, slijedi istraga o legalnosti provedene revizije boračkih naknada te sklapanje brojnih neutemeljenih ugovora o djelu putem ovog ministarstva.

Ante Krajina – isplaćivanje preko reda, 800.000 KM za advokatske usluge, revizori su utvrdili da pojedini čekaju isplate još od 2009. godine

Enver Bijedić – istraga o primanju mita dok je bio šef tuzlanske carinarnice, korištenje kreditnih sredstava za izgradnju autoputa, Bijedićeva sudbina umnogome će zavisiti od izjave osumnjičenog direktora UIO Kemala Čauševića, ukoliko ta istraga uopće još postoji.

Vjekoslav Čamber - optuživan, ali i ne i osuđivan za ministrovanje u ZHK, nelegalno angažovanje savjetnika i potrošeno nekoliko desetina hiljada KM neće ga se ticati.

Rusmir Mesihović – više bio fokusiran na privatni biznis koji mu omogućava da nabavi novu nekoliko metara dužu jahtu od one koju je posjedovao.

Branka Đurić  - jedino može biti mirna, toliko se nije miješala u svoj posao da nije imala ni priliku prekršiti zakon.

Adil Osmanović  - mogao bi imati problem da kod eventrualne istrage obrazloži realizaciju sredstava za projekte održivog povratka u RS.

Sanjin Halimović  - utrošak budžetskog novca, postoji nekoliko istraga koje vodi Kantonalno tužilaštvo Bihać, gomilanje nekretnina tokom načelničke funkcije u Sanskom Mostu nastavljeno je kupovinom stana od 112 kvadrata u centru Sarajeva bez kredita, naknadu za smještaj primao jer se prijavio u Sanskom Mostu.

Salmir Kaplan – priznao da je godinama dobijao 600 KM za smještaj u vrijeme kada je imao stan u Sarajevu.

Damir Mašić – primao naknadu od 600 KM za smještaj uz posjedovanje stana u Sarajevu, pravdali su time što su sjedišta njihovih ministarstava u Mostaru.

Nermin Nikšić – nema stambenih problema, jedna privatna zgrada u Sarajevu toliko mu se dopala da je u nju preselio 4 federalna ministarstva i povoljno kupio stan u istoj zgradi.

Listi nedostaje još ime Dragana Lukača. 

#BiH