Članak

Spaho je bio prvi Bošnjak u Vladi Kraljevine SHS, a obnašao je funkciju ministra saobraćaja

Spaho je također bio jedan od dva priznata zastupnika Jugoslovenske muslimanske organizacije među 11 Bošnjaka od 42 zastupnika Narodnog vijeća SHS za BiH

Bosanskohercegovački historičari upozoravaju da je sramotno što godišnjicu rođenja Mehmeda Spahe Bošnjaci kao narod ne obilježavaju na adekvatan način.

Spaho je bošnjački političar i vođa Jugoslovenske muslimanske organizacije (JMO), prvi Bošnjak u Vladi Kraljevine Srba Hrvata i Slovenaca, koji je rođen na današnji dan 13. marta 1883. godine

Umro je 1939. godine u Beogradu pod nerazjašnjenim okolnostima.

- Vrlo simptomatičan za Bošnjake je taj njihov odnos prema ličnostima i prošlosti. A, svakako da je zanimljivo da se na današnji dan ništa ne progovori ili se progovorili nedovoljno o Mehmedu Spahi – kritizirao je ranije historičar Admir Mulaosmanović u intervjuu za novinsku agenciju Patria.

Mehmed Spaho je rođen u Sarajevu. Otac mu je bio veliki poznavalac šerijatskog prava, te kadija u Jajcu, Sofiji, Damasku i Kairu. Mehmed je završio osnovnu školu i gimnaziju u Sarajevu (1902.), a Pravni fakultet u Beču (1906. god.).

Doktorski ispit je polagao krajem 1907., a 1908. je promoviran u doktora pravnih nauka. Na početku se posvetio sudačkom zvanju, te je 1906. - 1908. godine bio sudski prislušnik, a do 1910. godine advokatski pripravnik.

Kada je u sarajevu osnovana Trgovačko-obrtnička komora, izabran je za njenog sekretara. Na tom položaju je ostao do stupanja u politički život. Bio je član Muslimanske narodne organizacije, član Narodnog vijeća poslije sloma Austro-Ugarske i ministar u Kraljevini SHS od 1921. do 1939. godine.

Mehmed Spaho je bio prvi Bošnjak u Vladi Kraljevine SHS, a kao jedan od trojice ministara iz BiH i to po etničko-vjerskom ključu: Hrvat dr. Tugomir Alaupović je bio ministar vjera, Srbin Uroš Krulj ministar zdravlja, a Spaho ministar saobraćaja.

Spaho je također bio jedan od dva priznata zastupnika Jugoslovenske muslimanske organizacije među 11 Bošnjaka od 42 zastupnika Narodnog vijeća SHS za BiH. Jugoslovenska muslimanska organizacija je u to vrijeme tražila 15 zastupničkih mjesta.

 

#BiH