Dr. Mustafa Cerić, nezavisni kandidat za bošnjačkog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, reagirao je na nedavnu izjavu šefa ruske diplomacije Sergeja Lavrova ruskim medijima da je bilo kakva promjena Daytonskog sporazuma „opasna stvar“, prenosi bh. novinska agencija Patria.
- Očekivali smo od ruske diplomacije, kao jednog od garantora Daytonskog sporazuma i članice PIC-a, da u duhu tradicionalnih demokratskih vrijednosti ruskog naroda, svojim autoritetom utječe da se država Bosna i Hercegovina oslobodi stigme strukturalne diskriminacije koja je nametnuta Daytonskim sporazumom. Taj sporazum je prekinuo krvoproliće, ali je u konačnici rezultirao strukturalniom diskriminacijama, pa tako etničke grupe kao što su Jevreji, Romi, Albanci i drugi, nisu jednakopravni u državi Bosni i Hercegovini, zato što, prema slovu i duhu tog sporazuma, ne mogu biti birani na državne funkcije“, izjavio je dr. Cerić, te dodao da su oni koji smatraju da Daytonski sporazum treba doživjeti evoluciju „motivirani moralnom odgovornošću i političkom zrelošću, te visokim standardima demokracije i ljudskih prava u 21. stoljeću - saopćeno je.
Stoga su stavovi ministra Lavrova o Daytonskom sporazumu kao svršenom činu, nerazumljivi i neprihvatljivi, jer zagovaraju strukturalnu diskriminaciju na osnovu rasne, etničke i vjerske pripadnosti.
- Ministar Lavrov bi trebao znati da je Daytonski sporazum fiskalno neodrživ, moralno upitan i politički nefunkcionalan. Stoga, od njega očekujemo da svojim utjecajem i svojom odgovornošću za potpisivanje i implementaciju Daytonskog sporazuma, korigira svoj stav prema tom dokumentu i da utječe da se država Bosna i Hercegovina oslobodi strukturalne diskriminacije koja nikada nije bila u njenoj tradiciji i kulturi, kao ni u političkoj praksi i da utječe svojim autoritetom na one koji se ne mogu odreći svojih nacionalističkih, isključivih političkih stavova - poručio je dr. Cerić.
Dodao je da ministru Lavrovu, kao i svim dobronamjernim ljudima u svijetu, treba biti jasno da je Bosna i Hercegovina europska država sa hiljadugodišnjom državnom tradicijom, ali s modernim pogledom na svijet, koji pretpostavlja pravo svakog pojedinca na život, vjeru, slobodu, imetak i čast.
- Prioritet države Bosne i Hercegovine je očuvanje sigurnosti njenih građana, njihovih života, slobode, imovine i časti, kao i dovršavanje europskog sigurnosnog projekta. Suverenitet, teritorijalni integritet i međunarodni subjektivitet države Bosne i Hercegovine je neupitan. Pitanje mira i sigurnosti u Bosni i Hercegovini je europsko, odnosno euro-atlantsko pitanje i oko toga nema dvojbe, jer je Bosna i Hercegovina europska država i njena politika je europska politika koja podrazumijeva blisku unutar-europsku solidarnost i izvan-europsku kooperaciju - smatra dr. Cerić.
Budući da je Rusija dijelom i europska zemlja, onda je razumljivo da su stavovi ruske diplomacije za Bosnu i Hercegovinu važni, ali sa sobom povlače i veliku odgovornost, posebno u oblasti poštivanja državnosti Bosne i Hercegovine i afirmacije ljudskih prava.
- Ruska diplomacija treba znati da se u Bosni i Hercegovini dogodio genocid nad bošnjačkim narodom, o čemu postoje validne međunarodne presude i zato je pitanje mira i sigurnosti za bošnjački narod pitanje prvoga reda, a to podrazumijeva da Bošnjaci trebaju i mogu naći konsenzus sa druga dva konstitutivna naroda oko statusa države Bosne i Hercegovine u vojnim savezima, poput NATO-a, koji djeluje u kontekstu europskog mira i sigurnosti i koji će osigurati da se genocid više nikada ne ponovi - naglasio je dr. Cerić.
Stoga očekujemo da ruska diplomacija razumije tu senzibilnost države Bosne i Hercegovine i da svojom politikom ni na koji način ne iskazuje pristrasnost prema bilo kojoj etničkoj zajednici, posebno kada je riječ o miru i sigurnosti naše zemlje, kao i miru i sigurnosti cijele Europe.