Pričama o naoružavanju terorista oružjem iz Bosne i Hercegovine Dušanka Majkić želi privući medijsku pozornost, iako dobro zna da ta priča nije istinita, jer je ona bila ne čelu Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost Parlamenta BiH, izjavio je za bh. novinsku agenciju Patria (NAP) Denis Hadžović, generalni sekretar Centra za sigurnosne studije (CSS) iz Sarajeva, nakon što je Majkić, SNSD-ova poslanica u Parlamentu BiH izjavila da je BiH ilegalno naoružavala italijansku mafiju, kriminalce u Švedskoj, Južnoj Americi, a da namjenska industrija iz Federacije BiH trenutno municiju proizvodi za ukrajinsko ratište.
Mediju su objavili da su teroristi, koji su prije nekoliko dana u redakciji pariškog časopisa Charlie Hebdo ubili 12 ljudi, navodno koristili municiju koja je proizvedena u BiH. Majkić je to iskoristila da ukaže kako to ništa nije novo, te da BiH od ranije naoružava terorističke organizacije u svijetu, a sada to čini i putem Turske.
Majkić je kritike uputila i na račun namjenske industrije u Federaciji BiH, za koju kaže da naoružava ukrajinsko ratište, čime bi se trebale pozabaviti i međunarodne institucije.
No, analitičari upozoravaju kako iza priče Dušanke Majkić zapravo stoje sasvim drugi ciljevi, a to je zaustaviti brzorastući razvoj namjenske industrije u FBiH, koji je u samo nekolilko posljednjih godina uvećan višestruko. Majkić, kao i njezine druge kolege iz SNSD-a, imaju jedan zadatak, a to je zakočiti svaki napredak u BiH, kako bi što više destabilizirali zemlju, čime bi sebi stvorili pogodnije tlo za manipulaciju, piše Patria.
- Municija koja se spominje u medijima je proizvedena 1986. godine – upozorio je Hadžović.
- Ako je zaista porijeklom iz BiH, onda je ona iz zemlje mogla biti izvezena jedino do 2004. godine, kada su to oružje prodavale entitetske vlasti. Nakon toga, nadležnost o izvozu naoružanja preuzela je BiH, i ova oblast toliko je kvalitetno regulisana da namjenska industrija iz FBiH koja posluje u legalnoj proceduti, nikako ne može imati veze sa nelegalnim izvozom oružja iz BiH.
Francuska je, rekao je Hadžović, i ranije upozoravala sigurnosne agencije BiH da povedu računa o švercu naoružanja iz BiH, no, napominje Hadžović, treba imati na umu da se velike količine naoružanja još uvijek nalaze u posjedu građana BiH, nad kojim država nema kontrolu.