Vjerujem da su sve države nastale raspadom bivše Jugoslavije, kao i Albanija, danas bliže ispunjavanju svojih evroatlantskih ambicija, kazao je profesor Univerziteta Johns Hopkins Daniel Serwer predstavljajući u Beogradu knjigu "Od rata do mira na Balkanu, srednjem Istoku i u Ukrajini" („From War to Peace in the Balkans, the Middle East and Ukraine“).
Serwer je kao tri ključna problema u regionu označio spor između Makedonije i Grčke oko imena, normalizaciju odnosa Beograda i Prištine i nefunkcionalnost institucija Bosne i Hercegovine.
Serwer smatra da je Rusija ta koja je probleme na Balkanu iskoristila za svoje interese i kako bi zemlje regiona dodatno udaljila od Evropske unije. A upravo u evroatlanskim intergracijama vidi rješenje za tri ključna problema na Balkanu. Podvlači, međutim, da Srbiju niko „ne gura“ u NATO.
On je upozorio kako bi eventualna razmjena teritorija na Balkanu destabilizirala prilike u Bosni i Hercegovini.
„Pitanje koje mora biti riješeno je disfunkcionalna struktura koju su Amerikanci nametnuli Bosni i Hercegovini u Dejtonu. Kažem da smo je nametnuli, ali mi smo samo nametnuli ono što su zaraćene strane od nas zahtjevale da nametnemo rekao bi do najsitnijih detalja. Taj dogovor je održao mir u proteklih skoro 25 godina, ali je jasno da mu treba rekonfiguracija koja bi omogućila vlastima u Sarajevu da ispuni i provede Aqui communitae odnosno pravnu stečevinu Evropske unije. To je za mene ključno pitanje“, kazao je profesor Serwer.
On je govorio i o promjenama Dejtonskog sporazuma, odnosno onome šta bi u tom sporazumu trebalo promijeniti.
„Ljudi govore o svim mogućim promjenama dejtonskog Ustava, ali za mene tamo ima samo jedna jedina rečenica koja nedostaje dejtonskom Ustavu, a to je „da vlast u Sarajevu mora imati svu neophodnu vlast koja joj treba da ispregovara i ispuni pravnu stečevinu Evropske unije“. Mislim da bi to upravljanje Bosnom bilo učinjeno mnogo efikasnijim i funkcionalnijim nego li je to danas“, istakao je profesor Daniel Serwer.
O knjizi su govorili profesorica Visoke škole ekonomije Nacionalnog istraživačkog univerziteta u Moskvi Ekatarina Entina, Mark Baskin, profesor na Američkom univerzitetu na Kosovu, Ylber Hysa, publicista i diplomata iz Prištine i Dušan Janjić, predsjednik upravnog odbora Foruma za etničke odnose iz Beograda.