Članak

Jer vlast je vlast: Izetbegović i Dodik kopaju "ratne sjekire"?

Tako u ovo postizborno vrijeme nećemo biti iznenađeni ako ova dvojica lidera i nakon žestokog medijskog rata koji vode ovih dana, ponovno ne zakopaju sjekire i sjednu za isti stol,

Govoreći o formiranju vlasti na nivou BiH, Milorad Dodik je istakao da ukoliko SNSD ne bude dio većine na državnom nivou sa svoja tri delegata u Domu naroda parlamentarne skupštine BiH, moći će blokirati donošenje svakog zakona koji bude štetan po interese RS.

Ponovio je i da ne želi bilo kakvu vrstu saradnje sa SDA “sve dok ta partija ne promijeni svoje politike”.

Milorad Dodik, predsjednik RS

(Radio Sarajevo, 24.11.2014.)

…………………

I predsjednik SNSD-a Milorad Dodik kazao je da je svakako prioritet rješavanje presude Sejdić- Finci, te set ekonomskih reformi koje bi zemlju pokrenule „nabolje”.

Dodik je rekao da je upoznao Izetbegovića o informacijama da SNSD već ima vlast sa partnerima u RS-u i da bi ona trebala biti formirana do nove godine.

(…)

On je potvrdio da mu je u SDA preneseno da nemaju odluke ko će biti partner iz RS-a u formiranju vlasti, rekavši da „oni nisu došli ovdje da bi se ubacivali”.

(Fena, 06.11.2014.)

Komentar:

Nakon prvog postizbornog sastanka delegacija SNSD-a i SDA održanog 6. novembra u Sarajevu, predsjednici ove dvije partije su se u svojim izjavama složili kako na sastanku nije bilo značajnijih razmimoiloženja u mišljenima i stavovima, a kako je istakao Bakir Izetbegović „samo su se složili da je problem u detaljima”. Između ostalog Izetbegović i Dodik su tada govorili i o hitnosti rješavanja pitanja „Sejdić-Finci“, iskoraku ka članstvu u NATO-u, ali i brzom oporavku privrede.

Iako je Bakir Izetbegović samo nekoliko dana ranije isticao kako ne želi SNSD u državnoj vlasti, održao je pomenuti sastanak sa Miloradom Dodikom. Nakon što je SDA potpisala sporazum sa DF-om i Savezom za promjene RS, postalo je jasno da Izetbegović pokušava izbjeći SNSD na državnom nivou, a oglasio se i Milorad Dodik koji je kazao da ne želi bilo kakvu vrstu saradnje sa SDA “sve dok ta partija ne promijeni svoje politike”.

Ipak, iako je ovu izjavu dao 24. novembra, Dodik je samo nekoliko dana kasnije održao sastanak sa koalicijom “Domovina” u kojoj između ostalih stranaka učestvuje i SDA, što je apsolutno nedosljedno njegovom ranijem stavu. Svakako nedosljednost je veća ako znamo da je upravo za navodnu saradnju sa ovom koalicijom Dodik optuživao opozicioni blok u RS-u tokom predizborne kampanje.

Nakon što je ovaj sastanak izazvao veliku polemiku u FBiH, prvenstveno među partijama članicama koalicije “Domovina” SDA i DF-a, Dodik je izjavio kako koalicija Domovina neće biti u Vladi RS.

„Domovina nije u skupštinskoj većini i nemamo namjeru sarađivati s onima čija programska načela počivaju na platformi ‘Prvog marta’“, kazao je Dodik, kao da je zaboravio da je i sam pozvao predstavnike ove koalicije na sastanak.

Tada su iz koalicije Domovina istakli da su spremni da uđu u Vladu RS, nakon čega su burno reagovali iz DF-a.

Ramiz Salkić, predstavnik SDA u koaliciji Domovina je nakon sastanka kazao kako su odobrenje za sastanak dobili iz Centrale SDA.

“Pregovarački tim je usaglašen sa koordinatorom ‘Domovine’ Vinkom Jakićem. On je predložio da u tom timu bude Lovrić, a u ime Kluba Bratić, koji je dobio najviše glasova kada je riječ o zastupnicima ‘Domovine’. Ja sam obaviješten iz Centrale SDA da kao potpredsjednik idem na te razgovore”, rekao je tada Salkić.

Nakon toga, Izetbegović je izjavio da, iako postoji mogućnost da koalicija Domovina bude u Vladi RS-a, ta odluka će prvenstveno zavisti od stajališta drugih stranaka koje su također članice “Domovine”, a posebno o Demokratskoj fronti koja se ranije usprotivila bilo kakvom savezništvu s Dodikom. Time je Izetbegović pokušao relaksirati odnose unutar saveza sa DF-om, a istom prilikom je izjavio kako ne želi SNSD u vlasti na državnom nivou.

“Na niovu države reformski procesi su zaustavljeni zahvaljujući ponašanju Milorada Dodika i njegovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) te mi s njima nećemo u vlast”, rekao je Izetbegović.

Dakle, u samo mjesec dana i Milorad Dodik i Bakir Izetbegović su prešli put od mogućih saveznika na državnom odnosno entitetskom nivou, do apsolutnih protivnika. Nemoguće je ne primijetiti da se taj odnos mijenjao iz dana u dan, te su oba lidera dala veliki broj nedosljednih izjava, ali učinila i niz nedosljednih postupaka poput održavanja sastanaka nakon javnog odbijanja svake vrste saradnje.

Tako u ovo postizborno vrijeme nećemo biti iznenađeni ako ova dvojica lidera i nakon žestokog medijskog rata koji vode ovih dana, ponovno ne zakopaju sjekire i sjednu za isti stol, objavio je portal Istinomjer, prenosi bh. novinska agencija Patria (NAP). 

#BiH