Krvavi sukobi u Bosni i Hercegovni početkom '90-ih godina uništili su skoro svaa industrijska postrojenja u zemlji, koja u najvećoj mjeri nisu obnovljena do danas, ili su poratnom privatizacijom još više urušena.
U zemlji je to, pojašnjavaju stručnjaci, zatvorilo na hiljade radnih mjesta, ali istovremeno otvorilo mogućnosti za razvijanje nove vrste djelatnosti – organske poljoprivrede, jer mnogi dijelovi zemlje u BiH usljed gašanje velikih zagađivača, danas su nekontaminirani i čisti.
Uzgoj organskih namirnica u svijetu ne samo da je sve više popularan, takve namirnice na stranom tržištu postižu višu cijenu i do nekoliko puta u odnosu na komercijalni uzgoj.
Rahman Babić, pčelar iz Sarajeva već nekoliko godina bavi se organskom proizvodnjom meda i drugih proizvoda od pčela. Ulaganja su, kaže, 30 do 40 posto veća u odnosu na komercijalnu proizvodnju, ali je kvalitet organski proizvedenog meda bolji i do stotinu puta.
- Situacija se svaki dan mijenja. Ljudi sve više počinju cijeniti organsku hranu. Kada smo prije nekoliko godina krenuli sa organiskom proizvodnjom meda, tek poneki kupac znao je to cijeniti. Danas mnogi dolaze sami i traže med koji ima organski certifikat – kaže Babić.
- Organski medovi i oni koji su proizvedeni na komercijalnim pčelinjacima u BiH još uvijek imaju istu cijenu. Ali, na zapadu tu postoji velika razlika – dodaje ovaj pčelar.
On kaže da se u BiH nije teško baviti organskom proizvodnjom, ne samo u oblasti pčelarstva već i u drugim granima poljoprivrde, jer su velike površine zemlje čiste, a to je prvi preduslov za organsku proizvodnju.
Pčelar Babić na svom pčelinjaku podne Kule u Ljubuškom u februaru 2014. godine
Bosna i Hercegovina je zemlja sa dosta usitnjenim poljoprivrednim posjedima, što je čini nekonkurentnom za masovnu poljoprivrednu proizvodnju. No, ukoliko ono što se proizvde u BiH bude vrhunske kvalitete, itekako može biti konkurentno na svjetskom tržištu.
Prije nekoliko godina organski proizvođači u BiH osnovali su udruženja a kasnije i saveze na nivou untiteta, koji štite interese organskih proizvođača u BiH. Upravo, njihovi predstavnicu sutra putuju u Nirnberg u Njemačku na sajam BIOFACH koji će se održati od 11. do 14. februara 2015. godine.
Posjeta sajmu organizirao je Savez udruženja organskih proizvođača FBiH (ORGANSKO FBIH) i Sarajevska regionalna razvojna agencija SERDA, u suradnji sa Vanjskotrgovinskom komorom Bosne i Hercegovine. Posjeta je dio projekta „Okolišno prihvatljiv, novi organski pristup poljoprivredi u prekograničnom području Srbije i Bosne i Hercegovine - ENO Agri“, koji finansira Europska komisija, u okviru CBC IPA programa, piše Patria.