Srbijanski dnevni list „Večernje novosti“ ne priznaje da je tokom agresije na BiH 1992. godine, u kući Sumbule Zebe u Pionirskoj ulici u Višegradu počinjen stravičan zločin, u kojem je živo spaljeno više od 50 Bošnjaka, iako su zbog toga zločinci Milan Lukić, pripadnik vojske Republike Srpske i drugi osuđeni pred Međunarodnim sudom za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije još 2009. godine, piše bh. novinska agencija Patria (NAP).
Žalbeno vijeće Haškog tribunala potvrdilo je prvostepenu presudu Milanu Lukiću za zločine počinjene nad muslimanima u Višegradu od 7. juna 1992. godine do 10. oktobra 1994. godine.
U julu 2009. godine prvostepenom presudom Tribunala Milan Lukić osuđen je na doživotni zatvor.
Njegovom rođaku, Sredoju Lukiću, prvostepena presuda od 30 godina zatvora za zločine u Višegradu smanjena je na 27 godina.
Žalbeno vijeće potvrdilo je da je Milan Lukić kriv za "žive lomače", istrebljenje, premlaćivanje zatvorenika, te druga nehumana djela i progone.
Vijeće je zaključilo da je u živoj lomači u Pionirskoj ulici stradalo 59 žrtava, a za čija ubistva su odgovorni Lukići, piše NAP.
No, unatoč presudama Međunarodnog suda, srbijanske „Večernje novosti“ ne priznaju da se zločin nad Bošnjacima desio u Pionirskoj ulici 1992. godine, pa o njemu izvještavaju kao o navodnom zločinu.
U tekstu pod naslovom „Višegrad: Bakira jača od države Srpske“, u kojem novinar „Večernjih novosti“ piše o sukobu višegradskih Bošnjaka sa lokalnim vlastima, između ostalog i zbog obnove kuće - stratišta u Pionirskoj ulici, navodi kako se zločin u kući desio – navodno.
- Iako je ova kuća, u kojoj je navodno izvršen zločin u ratu, u fazi eksproprijacije zbog izgradnje puta za naselje Glavica, grupa Bošnjaka ju je, i pored zabrane, bez ikakvih građevinskih i drugih dozvola obnovila - stoji u članku lista „Večernje novosti“, dok list istovremeno ne objašnjava kako je zabrana obnove postojeće kuće od strane lokalnih vlasti nelegalna, i predstavlja jedan u nizu prikirvanja zločina koji su tokom 90-ih počinjeni nad Bošnjacima Višegrada, piše NAP.