Reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein ef. Kavazović jučer je organizirao bajramski prijem na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu. U cijelosti prenosimo obraćanje Reisu-l-uleme sa bajramskog prijema:
- Izražavam Vam svoju iskrenu zahvalnost što se odazvali našem pozivu da prvog dana Ramazanskog Bajrama budete s nama i pružite nam dragocjenu priliku da s vama prijateljski i bratski podijelimo našu radost, radost ramazanskog bajrama.
U vjeri je dubina naše zahvalnosti Bogu na Uputi, na Milosti, i na svim drugim nebrojenim blagodatima kojima nas daruje dragi Bog. Iskreno smo vam zahvalni na pažnji koju nam ukazujete što ste s nama večeras ovdje u radosti koju mi kao postači osjećamo na ramazanski bajram.
A veličina naše radosti koju osjećamo, danas i u ovim bajramskim trenucima, dozvolite mi da podsjetim, povezana je s onim što smo kao muslimani činili u toku mjeseca Ramazana: izvršavajući jednu od pet temeljnih islamskih dužnosti, mi smo, kroz zahtjevan post koji se sastoji u odricanju od hrane i vode i svih drugih tjelesnih užitaka od zore do zalaska sunca, potvrđivali svoju potpunu predanost Bogu.
Svaku večer post smo prekidali s večeri koja se u islamskoj tradiciji zove iftar i već svojim nazivom upućuje na tajnu Božijeg stvaranja koju vjernik postač dodiruje kroz susret s čašom vode na iftaru.
U ramazanu smo kroz post iskušavali ljepotu hrane, njeno duhovno značenje.
U ramazanu smo svaki dan učili Kur'an i slušali hafize. Ramazan je mjesec Objave Kur'ana. Davdeset sedmu noć obilježili smo kao noć kada su iz kosmičkih dubina na plemenito srce Muhammeda, alejhisselam, spuštene prvo riječi Kur'ana:
„Čitaj u ime Gospodara Koji stvara! Čitaj plemenit je Gospodar tvoj“ Iz tih kapljica rose potekla je rijeka islamske civilizacije kao civilizacije vjere, znanja, vakufa i džemata. Na obalama te rijeke islamske civilizacije koja je potekla u mjesecu ramazanu u riječima Ikre=Čitaj iznikao je i ovaj Fakultet islamskih nauka u čijem atriju se nalazimo, kao najznačajnija visokobrazovna institucija Islamske zajednice u BiH i kao punopravna članica Univerziteta u Sarajevu.
Ovoga ramazana obilježili smo dvadesetu godišnjcu genocida u Srebrenici. Taj događaj, kao opomena, ulazi ove godine u naš doživljaj i naše iskustvo Ramazana. U ovom ramazanu Vijeće muftija donijelo je fetvu koja se odnosi na stradanje muslimana Bošnjaka u Srebrenici. Dozvolite da i u ovoj prilici podsjetim na njen sadržaj:
Polazeći od zabrane skrnavljenja života, vjere, dostojanstva, slobode i imovine svakoga pojedinca, kao temeljne zabrane koju je ustanovio časni Šerijat, a koja je sadržana u Allahovoj knjizi Kur'an-i kerimu, u riječima:
„Zbog toga smo mi propisali sinovima Israilovim: ako neko ubije nekoga ko nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini – to je kao da je sve ljude poubijao...“ (El-Ma'ide, 32),
i oslanjajući se na hadis Allahovog Poslanika, a.s., izrečen na Oprosnom hadžu: "O ljudi, vaša krv, vaš imetak i vaše dostojanstvo sveti su vam (haram), kao što vam je svet (haram) i ovaj dan i ovaj mjesec i ovo mjesto..."
Vijeće muftija Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, kao vrhovno vjersko tijelo muslimana u Bosni i Hercegovini i Sandžaku, Hrvatskoj, Sloveniji, Srbiji i bošnjačkoj dijaspori, obavezalo je svakog muslimana i muslimanku da čine što je u njihovoj moći kako bi se posljedice Genocida otklonile(al-ḍarar yuzālu).
Ova vjerska obaveza ima snagu pojedinačne i zajedničke obaveze za sve muslimane i muslimanke.
Isto tako, imajući u vidu da je počinjeni Genocid obuhvatio šire područje Srednjeg Podrinja, Vijeće muftija proglašava lokalitete Srebrenica i Žepa
Šehitlucima Genocida nad muslimanima Bošnjacima.
Ovi šehitluci za trajno imaju svoj hurmet, s posebnim normama ponašanja za muslimane i muslimanke.
Vijeće muftija smatra da je suđenje odgovornima za zločin Genocida protiv muslimana Bošnjaka, koje je preneseno na međunarodne i domaće sudove, važno i prihvata odluke sudova. Samim time, svaka osveta koju bi preduzeo pojedinac ili grupa je zabranjena i predstavlja kršenje principa zakonitosti u uređenom ljudskom društvu.
Vijeće muftija preporučuje svim muslimanima i muslimankama da čine dobro i da se ponašaju u duhu Islama i da ulažu veliki napor na zaštiti života, vjere, dostojanstva, slobode i imovine ljudi, bez obzira na njihovu religijsku i nacionalnu pripadnost.