Članak

Mnoge nelogičnosti oko smrti akademika Redžića ni do danas nisu razjašnjene

Amira Redžić, supruga Sulejmana Redžića, nekoliko dana nakon pronalaska beživotnog tijela njezinog muža, novinarki Oslobođenja Edini Kamenici je otkrila veoma važne detalje u vezi sa nestankom akademi

Smrt akademika Sulejmana Redžića do danas je ostala obavijena tajnom, piše bh. novinska agencija Patria (NAP).

Nestao je 7. januara, pronađen mrtav skoro 15 dana poslije u nepristupačnom kanjonu rijeke Miljacke. Prema službenim ali blijedim informacijama iz tužilaštva i policije, smrt akademika nije nastupila nasilno. No, za mnogo, on je ubijen!

Redžić je bio jedan od najpoznatijih bošnjačkih intelektualaca novog doba. Rođen je 1954. godine u Jajcu, kojeg se nikada nije odrekao. Stručnjak biolog svjetskog glasa, redovan profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu, predsjednik Kluba intelektualaca 99 u Sarajevu... Nije prezao ni od koga, a zalagao se za napredak BiH kao i na osvještavanju svih njenih naroda, prije svega Bošnjaka. Za mnoge, upravo je njegova stručnost, oštroumnost i želja za razvojem i napretkom zemlje nekome zasmetala.

Amira Redžić, supruga Sulejmana Redžića, nekoliko dana nakon pronalaska beživotnog tijela njenog muža, novinarki Oslobođenja Edini Kamenici je otkrila veoma važne detalje u vezi sa nestankom akademika, koje su dala još snažniji vjetar u leđa onima koji vjeruju da je Redžić ubijen!

- Otišao je u zimskoj jakni tamne boje s kapuljačom, ne kožnoj, kako su to neki rekli, i u futrovanim tamnim zimskim hlačama, nikako u trenerci, iako se sada govori da je nađen u njoj. Bio je, ne u cipelama, koje sada svi spominju, nego u crnim dubokim kožnim čizmama, a imao je topli šal sive boje na kockice – prisjetila se Amira, napominjući da njen suprug nije imao kapu niti rukavice, koje, također, spominju u nekim napisima. No, pošao je s kamerom, u originalnoj crnoj futroli, od koje se nikad nije odvajao.

Ova kamera kao da je u zemlju propala. Porodici je rečeno da nije pronađena na mjestu na kome je bilo tijelo Redžića:

- Spominju neki kao da nema ni novčanika, a Sulejman nikad novčanik nije ni imao. Ali, on je, u to sam sigurna, u jednoj koverti, u džepiću futrole, čuvao 150 eura. U džepiću su bila i njegova razna dokumenta – rekla je Amira, negirajući i izjave po kojima akademik nije taj dan imao mobitel.

Taj 7. januar je bio neradni dan na fakultetu, jer bio je pravoslavni Božić pa su dan Redžići provodili u uobičajenoj porodičnoj atmosferi. Planirali su, otkrila je Amira u tom intervjuu Oslobođenju, preko Relaxa, da 23. januara četveročlana porodica ode na putovanje izvan zemlje, (tog je dana na Barama obavljen akademikov ukop), kako bi zaokružili jedan ciklus napornih predavanja i ispita za njihove kćerke Ismetu i Belmu, ali i da bi akademik i njegova supruga, koja je također profesor na Medicinskom fakultetu u Sarajevu, nakupili novu energiju za nastavak rada. Radovali su se tom putovanju, a, eto, među telegramima saučešća bio je i Relaxov.

Amra je ispričala kako su taj dan ručali, ona misli da je bilo dvadesetak minuta do 15 sati kada je njen suprug izašao iz kuće u šetnju.

- I to ne bi nakon jela legao. Imao je takav običaj. Svakodnevne šetnje, posebno u starom dijelu grada, bile su nešto po čemu su ga svi znali.

Bio je to posljednji dan u životu akademika Redžića. Nakon potrage za njim koja je trajala dvije sedmice, pronađen je u kanjonu rijeke koju je često obilazio, nadomak Sarajeva. Puno je nelogičnosti u vezi sa nestankom i smrti akademika Sulejmana Redžića, koje do danas nisu raspetljane, piše Patria.

 

#BiH