Agoniji 47 radnika „Feroelektra“ ne nazire se kraj, tako danas nisu mogli niti ući u zgradu „Feroelektra“, potvrdio je za novinsku agenciju Patria Senad Smajić, predsjednik sindikata ove nekada uspješne kompanije.
Smajić navodi da su u ponedjeljak mogli ući u hodnik zgrade, ali danas ne mogu ni to, te su pozvali Federalnu upravu za inspekcijske poslove koja će naredne sedmice dostaviti izvještaj. Na rubu snage i promrznut Smajić se prisjetio glavnih krivaca za uništenje „Feroelektra“.
- Prije svega to je Agencija za privatizaciju FBiH na čelu sa Rešadom Žutićem dok je on bio tamo kada je urađena privatizacija, Općinski sud Sarajevo koji godinama razvlači slučaj i sudinica Lejla Fazlagić koja je šest godina držala po ladicama i zakazivala bezbroj pripremnih ročišta i pravila namjerne proceduralne greške da bi na Kantonalnom sudu cijeli slučaj padao i bio vraćen u početnu fazu – kaže Smajić.
On navodi da im je želja da se sprovede zakon i dokaže istina i da se radnicima omogući da normalno rade i žive od njega. Pakao radnika počinje još 2004. godine, kada je sredinom januara 2004. godine, više od 60 posto dionica „Feroelektra“ prodano za milion eura firmi „Stanić-Invest“. Kupoprodajnim ugovorom, Stanić-Invest je trebao u roku od tri godine, od dana potpisivanja ugovora, da investira oko 12 miliona eura u „Feroelektro“, te da zaposli još 200 radnika. No desilo se suprotno. Broj radnika je sa tadašnjih 167 smanjen na 47. Plate su smanjene na minimalne, a doprinosi nisu uplaćivani.
No novi vlasnik Goran Stanić nije stao na tome. Krenuo je sa krčmljenjem imovine „Feroelektra“, i to pod prećutnim odobrenjem određenih ljudi iz Vlade FBiH, koji su kako saznaje Patria urgirali kod Suda u Sarajevu da se slučaj zataškava i drži u ladicama.
- Jasne su namjere kupca Stanića da oslobodi zgradu od radnika i da se sljedećih godina nadmudruje s državom da zaposjedne zgradu i da se tužaka s državom zloupotrebljavajući sporost pravosuđa. Na toj zgradi ima i hipoteka „Stanić Investa“ za navodne pozajmice od preko četiri miliona maraka. Ta hipoteka je bila i predmet istraga Finansijske policije i nelegalni NO je donio tu odluku, a sjednica nije čak ni održana kako je pirakazano. Ima tu puno stvari koje sve zaustavljaju – pojašnjava Smajić.
Predsjednik sindikata „Feroelektra“ kivan je i na Tužilaštvo Kantona Sarajevo koje nije završilo ni istragu o krivičnim prijavama podnesenim 2008. godine.
- Kantonalno tužilaštvo Sarajevo je trebalo puno brže da djeluje, jer postoji izvještaj o počinjenom krivičnom djelu od strane Finansijske policije još iz 2008. godine, a oni još uvijek to nisu riješili, a kamoli nove iz 2012. godine – dodao je Smajić.