Direktor ugledne bosanskohercegovačke državne kompanije „Neretva“ iz Sarajeva podnio je krivičnu prijavu protiv ministra privrede Kantona Sarajevo Emira Hrenovice, optužujući ga da ministarstvo na čijem je čelu nije poduzelo dovoljne mjere kako bi od urušavanja spasilo Neretvu, jedinu kompanije u vlasništvu države koja se bavi proizvodnjom ortopedskih pomagala, iako su bilo zakonom obavezani da to urade, piše bh. novinska agencija Patria (NAP).
Senad Osmanagić je ministra Emira Hrenovicu prošle sedmice tužio zbog klevete, koju je ministar iznio u novinama protiv njega kao rukovodica Neretve, a sada je Osmanagić Općinskom sudu u Sarajevu protiv Hrenovice podnio i krivičnu prijavu, jer, tvrdi, ministarstvo na čijem čelu je Hrenovica, nije se u dovoljnoj mjeri odazvalo pozivima Uprave Neretve da pomogne u prevazilaženju problema u ovom preduzeću, koje ima tradiciju dužu od 60 godina.
- Način na koji se ministar Hrenovica odnosi prema Neretvi je već ranije viđen scenarij, kojim se on koristi da bi urušio preduzeće i njeno rukovodstvo – oštro je reagirao Osmangić, dodajući:
- Ali, više od njegovih postupaka brine me to što vlasti Kantona Sarajevo dopuštaju da se ministar tako loše odnosi prema državnoj imovini. Mjesecima pokušavamo dobiti podršku od ovog ministarstva, što je i njihova zakonska obaveza, ali ona, nažalost, najčešće izostaje – kaže Osmanagić.
Neretva posluje sve teže, a početkom decembra Općinski sud u Sarajevu prodao je jedinu proizvodnu zgradu Neretve u centru Sarajeva, kako bi namirio dio dugovanja prema dijelu radnika, što je situaciju o ovoj kompaniji još više usložnilo i otežalo njezino poslovanje.
Osmanagić će uložiti žalbu i na ovu odluku Općinskog suda, jer je, tvrdi on, prilikom prodaje zgrade počinjen kriminal težak više stotina hiljada maraka.
Proizvodna zgrade Neretve u Kemal-begovoj ulici, udaljena oko 150 metara od zgrade Predsjedništva BiH, veličine 800 kvadratnih metara prodana je za svega 270.000 KM, iako zgrada vrijedi najmanje šest do seda puta više.
Na nepravdu koju vlasti čini prema Neretvi, Osmanagić upozorava već mjesecima, a nekoliko puta pozivao je i finansijske inspekcije i policijske istražitelje da provjere poslovanje kompanije za posljednjih dvadesetak godina, no to se do danas nije desilo.
Očigledno je, kaže Osmanagić, da je cilj određenih struktura u Kantonu Sarajevo da se dovođenjem Neretve u stanje nelikvidnosti, te eventualnom njenom likvidacijom prikriju mnogobrojne nezakonitosti iz ranijeg perioda oko raspolaganja i prodaje pokretne i nepokretne imovine koja se nalazila u vlasništvu Neretve.
Iz Ministarstva privrede Kantona Sarajevo ograđuju se od odgovornosti zbog teškog stanja u Neretvi.
Objašnjavaju da nemaju zakonskog okvira na osnovu kojeg bi pomogli ovom preduzeću. Iz Ministrastva privrede KS tvrde da Neretva pravno i ne postoji, jer uprava Neretve nije izvršila usklađivanje pravnog statusa Neretve u skladu sa Zakonom o privrednim društvima, što je propust koji se "vozi" još iz perioda od 1999. do 2008. godine.