Članak

Zimska idila na pčelinjaku Elvedina Hodžića kod Foče

Med iz BiH izuzetno je cijenjen na svjetskom tržištu, pa je i EU nedavno bh. med uvrstila u tek rijetke proizvode životinjskog porijekala koji se iz BiH mogu izvoziti u na ovo tržište od 500 miliona p

Pčele sada miruju u svojim kolonijama koje čine hiljade jedinki, zajedno sa njihovom maticom. Zbog toga i pčelar Elvedin Hodžić tokom zime tek povremeno dolazi iz Sarava u Foču, gdje je smješten jedan od njegovih prekrasnik pčelinjak. Prvi ozbiljniji radovi u pčelinjaku, kaže, počet će tek za prvim zrakama proljetnog sunca. Do tada, pčelama je najvažnije obezbijediti mir.

- Pčelarstvo je posao koji zahtjeva znanje, ali podjednako i ljubav – kaže Hodžić za novinsku agenciju Patria (NAP).

- Da bi neko bio uspješan pčelar, potrebno je da poznaje život pčele, koliko god je to moguće. Potrebno je da poznaje šta pčelinja kolonija očekuje od njega u svakom momentu.

Stručnjaci procjenjuju da Bosna i Hercegovina ima velike potencijale za razvoj pčelarstva, zbog čiste ekologije. Nakon posljednjih sukoba u BiH skoro svi zagađivači u zemlji su uništeni, što je otvorilo prostor za proizvodnju zdrave hrane.

Med iz BiH izuzetno je cijenjen na svjetskom tržištu, pa je i EU nedavno bh. med uvrstila u tek rijetke proizvode životinjskog porijekala koji se iz BiH mogu izvoziti na ovo tržište od 500 miliona potrošača. No, unatoč potencijalima, pčelarstvo u zemlji još uvijek nije dovoljno razvijeno, i ovom poslom ozbiljno se bavi tek mali broj ljudi.

Hodžić je medicinski radnik, a kaže da mu je pčelarstvo podjednako velika okupacija. Prve pčele nabavio je još 80-ih godina prošlog vijeka. Danas njegovo pčelinje carstvo broji blizu 100 pčelinjih kolonija, koje su razmještene na nekoliko lokacija u čistoj prirodi centralne i istočne Bosne, piše Patria.

 

#Lifemagazin