Direktor Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH Mirsad Vilić sa saradnicima je učestvovao na 83. zasjedanju Generalne skupštine Interpola koja se održala od 3. do 7. novembra u Monaku, prenosi bh. novinska agencija Patria. Ovogodišnja skupština odvijala se u znaku obilježavanja sto godina međunarodne policijske saradnje i pod globalnom kampanjom "Turn back crime". Na zasjedanju su učestvovale delegacije iz 166 zemalja članica Interpola.
Glavne teme Generalne skupštine odnosile su se na borbu protiv novih sigurnosnih izazova, koji obuhvataju cyber kriminal, fenomen radikalizacije i odlaska na strana ratišta. Posebna pažnja je posvećena saradnji između agencija za provođenje zakona na regionalnom i širem međunarodnom nivou. Tokom zasjedanja delegati skupštine usvojili su Rezolucije koje se odnose na širenje saradnje Interpola kao najveće policijske organizacije s drugim institucijama, kao i na jačanje alata i usluga koje Interpol svakodnevno pruža policijskim službenicima širom svijeta.
Ovo, 83. zasjedanje Generalne skupštine, zaključeno je izborom novog Glavnog sekretara Interpola, kao i izborom delegata u druga radna tijela Interpola.Novoizabrani generalni sekretar Interpola je dr. Juergen Stock, predstavnik Savezne Republike Njemačke.
Direktor Vilić je tokom Generalne skupštine održao sastanke s dosadašnjim i sa novoimenovanim Generalnim sekretarom, kojom prilikom je izrazio zahvalnost na podršci koju Interpol pruža Direkciji za koordinaciju policijskih tijela BiH putem NCB Interpol Sarajevo, preko kojeg se dnevno razmijeni više od 500 informacija. Navedeni kanal razmjene operativnih podataka, potjernica, modusa operandi i slično, predstavljala važan doprinos Direkcije u komunikaciji, saradnji i koordinaciji sa agencijama za provođenje zakona u BiH.
Osim bilateralnih tema na sastancima je razgovarano o odlasku bh. državljana na strana ratišta što spada u globalni fenomen. Posebno su naglašeni novi trendovi i rute putovanja na strana ratišta. Direktor Vilić je istakao pomake koje je BiH učinila po pitanju izmjene Krivičnog zakona, koji se odnosi na sakcionisanje bh. državljana za formiranje i pridruživanje stranim paravojnim i parapolicijskim formacijama. Naglasio je da su policijske agencije u BiH po ovom pitanju u proteklom periodu provele nekoliko operativnih akcija koje su rezultirale većim brojem lišenja slobode.
Također, po pitanju borbe protiv cyber kriminala sve zemlje članice, pa tako i BiH, su pozvane da jačaju svoje kapacitete za borbu protiv ove vrste teškog i organizovanog kriminala. Na kraju je izraženo da će se uspješna i profesionalna saradnja Interpola i Bosne i Hercegovine nastaviti i u budućnosti.