Iz rafinerije nafte u Bosanskom Brodu tvrde da nikada nisu razmatrali pitanje da bh. naftna kompanija prerađuje hrvatsku naftu, piše bh. novinska agencija Patria.
Jutarnji list objavio je u srijedu da posjeduje tajne dokumente INA-e u kojima stoji da ova naftna kompanija u strogoj tajnosti analizira i priprema odvoženje hrvatske nafte na inozemne adrese, gdje bi se hrvatska nafta prerađivala umjesto naftnih postrojenja u Sisku, kako je to do sada bio slučaj.
Kao jedno od mjesta gdje bi se hrvatska nafta u budućnosti mogla prerađivati navodi se, uz Srbiju i Mađarsku, i rafinijera nafte u Bosanskom Brodu.
Jutarnji list objavio je da njihovi dobro upućeni izvori tvrde da je INA već potkraj prošle godine hrvatsku naftu ponudila rafineriji u Bosanskom Brodu. U međuvremenu je taj plan odvoženja hrvatske nafte ne u Sisak, nego u rafinerije izvan Hrvatske pomno razrađen.
No, iz rafinerije nafte u Bosanskom Brodu, odnosno iz Optima Grupe koja je vlasnik rafinerije u Bosanskom Brodu, tvrde da ništa ne znaju o ovom slučaju.
Načelnik direkcije za marketing u Optima Grupi Svjetlana Bondar rekla je za agenciju Patria da Optima Grupa niti je razmatrala niti trenutno razmatra takvu vrstu pitanja sa naftnom kompanijom INA.
Jutarnji piše kako je sisačka Rafinerija zadnjih godina prerađivala samo hrvatsku naftu, koje godišnje ima oko 600 hiljada tona. No, kako su, prema daljim navodima ovog lista, raspoložive količine sirovine osjetno manje od kapaciteta sisačke Rafinerije, postrojenja su radila na mahove, u tzv. Swing modu, što znači da se prerada pokreće kad se u Sisku sakupi od 200 do 300 hiljada tona nafte, a potom privremeno gasi do nove runde. Unatoč takvom radu, sisačka je Rafinerija, dok prerađuje domaću naftu, poslovala pozitivno.
Ali, tvrdi Jutarnji dalje, Ina uporno pokušava zatvoriti Rafineriju u Sisku. Pokušala je to, navodi list, i prošle godine u nekoliko navrata, skrivajući podatke o njenoj rentabilnosti i tvrdeći da je gašenje Siska jedino ekonomski racionalno rješenje. Otpor je s hrvatske strane, navodno, bio je prejak, pa se namjera nije uspjela realizirati. Postrojenja su, dalje navodi Jutarnji, ipak zaustavljena 14. januara, navodno privremeno. Međutim, stoji u članku dalje, na oprez upućuje činjenica da Ina u ovogodišnjem planu nije navela preradu u Sisku. Isto tako nije planirala novac za investicije niti za održavanje rafinerije.
Jutarnji piše kako energetski stručnjaci smatraju da se to može tumačiti samo na jedan način: rafinerija se praktično zatvara, a prema saznanjima lista dio hrvatske nafe mogao bi se nastaviti prerađivati i u BiH.