Spor Kenana Sarača sa vlastima Foče traje već nekoliko godina. Lokalne vlasti srušle su mu devestiranu kuću na atraktivnoj lokaciji u centru grada, na dijelu njegove parcele sada će niknuti nova stambena zgrada, a Sarač od svega toga neće dobiti nikakvu naknadu.
- Tražio sam da mi daju neko obeštećenje, da mi isplate novac ili da mi daju stan u toj zgradi koja treba da se gradi na dijelu moje parcele, ali vlasti su to odbile – rekao je Sarač za bh. novinsku agenciju Patria.
- Nude mi da na preostalom dijelo moje parcele mogu sagraditi manji objekt od vlastitih sredstava – dodao je Sarač.
Ali, kaže on, to je nikakva protuusluga. Vlasti u Foči mu daju nešto što njemu svakako pripada.
Stručnjaci koji se bave zaštitom bošnjačkih povratnika u bh. entitet Republika Srpska kažu da je Saračev slučaj samo nastavak etničkog čišćenja Bošnjaka iz RS, koji, nažalost, nije jedini.
Tokom agresije na BiH od 1992. do 1995. godine sa prostora Foče protjerano je kompletno bošnjačko stanovništo, a njihovi domovi su porušeni ili oduzeti. Istraživačko dokumentacijski centar objavio je da je 2.805 osoba nestalo ili je smaknuto tokom protjerivanja bošnjačkog stanovništva iz Foče od 1992. do 1995. godine.
Haški sud za zločine u Foči nad bošnjačkim stanovništvom osudio je na višegodišnje zatvorske kazne zločince Dragoljuba Kunarca, Radomira Kovača, Zorana Vukovića, Milorada Krnojelca, Dragana Zelenovića.
Za zločine u Foči Sud BiH je osudio zločince Radovana Stankovića, Neđu Samardžića i Gojka Janković. Pred domaćim i Međunarodni sudom za zločine u Foči nad Bošnjacima sudi se još petnaestorici bivših pripadnika Vojske Republike Srpske.
Pored vlastite kuće, koja je tokom posljednjih sukoba u BiH uništena, a Sarač zajedno sa ostalim bošnjačkim stanovništvom prognan iz Foče, on je sada podstanar u Sarajevu, gdje živi sa maloljetnom kćerkom.
On kaže da se pokušao dogovoriti sa lokalnim vlastima u Foči, ali da je u cijelom slučaju izmanipulisan. Prethodno je dao saglasnost da fočanske vlasti mogu ukloniti njegov ruševni objekt i graditi zgradu na dijelu njegove atraktivne parcele, ali je zauzvrat tražio obeštećenje. No, obeštećenje je izostalo, koje Sarač ne može dobiti ni nakon nekoliko godina pravne borbe.
Sarač objašnjava za Patriu da je zaštitu pokušao tražiti na nekoliko adresa u BiH, kao i kod ombudsmana za ljudska prava, ali problem još nije uspio riješiti. Novca za daljnju pravnu borbu sa vlastima u Foči nema.