Vijest da je inspektor Federalne uprave policije Haris Tabaković svirepo ubio svoju djevojku u Sarajevu ponovo je aktivirala mnoga pitanja o tome ko sve radi u policiji, piše novinska agencija Patria.
Ovo je treći slučaj od 2012. godine da policajci ubijaju svoje djevojke. Enes Muslić, također inspektora FMUP-a koji je bio na dužnosti ubio je Amilu Sabljić. On je krajem juna 2012. godine priznao krivicu, a 10. jula iste godine osuđen je na 13 godina zatvora.
Dvije godine kasnije 2014. Rasim Pljevljak (42), pripadnik Specijalne jedinice za podršku Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), ubio je Sadetu Alomerović (34) i teško ranio njenog dvije godine mlađeg brata Sameda, a nakon toga zvršio je i samoubistvo.
ako su nam kazali iz više MUP-ova širom BiH ova problematika različito je riješena od MUP-a do MUP-a, ali najčešće policajci samo jednom urade psiho test i to prilikom zapošljavanja.
Inače, Zakon o policijskim službenicima FBiH kaže da „kandidati koji ispunjavaju uvjete za prijem u policiju testiraju se po navedenom redoslijedu: a) test općeg znanja, uključujući pisani rad; b) test fizičke sposobnosti; c) ljekarski pregled; d) psihološki pregled, uključujući test i razgovor; e) drugi test koji policijski organ smatra potrebnim ili opravdanim“.
- Uglavnom se uradi samo taj jedan test, ali ako nadređeni ocijeni da bi bilo neophodno uraditi psiho testove, oni se vanredno rade – kaže naš izvor iz FUP-a.
Nedžad Korajlić, dekan Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije kaže u razgovoru za Patriju da bi bilo dobro da osobe, koje rade poslove u kojima zaduže oružje i gdje se može desiti ubistvo ili nesretan slučaj nespretnim slučajem, periodično rade psiho testove.
- U svakom slučaju bilo bi dobro da se povremeno rade i same procjene ljudi, naravno uz psiho testove. To zahtjeva raspravu i da se to zakonski regulira da se to ne bi ostavljalo nekom na volju da procjenjuje da li trebaju ili ne testovi. To se treba regulisati Zakonom o unutrašnjim poslovima FBiH – kaže Korajlić.
On dodaje da je policijski posao kao i svaki drugi, ali i da je posao koji ima svoj stres.
- Pogotovo je stres veliki, jer imamo i noćne smjene. Nekada ljudi žele raditi u policiji, a nisu kadri i vješti tome da nose tu odgovornost. Neki žele da rade u policiji da bi imali pištolj, službenu legitimaciju, moć, vlast...Tu je sigurno bitna procjena i eliminacija prilikom zapošljavanja i tu se može dosta toga vidjeti – dodao je Korajlić.