Hrvatski model rješavanja muslimanskog pitanja najbolji je u Evropi, a sigurno i šire. Tu Hrvatska prednjači – kaže u intervjuu za bh. novinsku agenciju Patria (NAP) Melisa Arslani, vjeroučiteljica u osnovnoj školi Matije Gupca u Zagrebu. Za nju su prava muslimana u ovoj zemlji skoro jednako zagarantirana kao i prava drugih vjernika, na prvom mjestu katolika, koji su domicijelni u Hrvatskoj.
Broj muslimana u Zagrebu, prema zadnjem popisu stanovništva iz 2011. prešao je 18.000 od kojih je čak više o 8.000 Bošnjaka, porijekom iz susjedne Bosne i Hercegovine. A, odnos države prema njima, za Melisu je toliko dobar da bi ga rado ponudila kao model i dugim evropskim zemljama.
Primjerice, kaže vjeroučiteljica Arslani, Vlada ove zemlje danas ima potpisan ugovor s Islamskom zajednicom koji, između ostalog, garantira prava muslimana na odgoj i obrazovanje, osnivanje odgojno obrazovnih institucija, izgradnju vjerskih objekata, halal prehranu, dušobrižništvo u vojsci, policiji, zatvorima, šerijatski brak s građanskim učinkom...
Hrvatska je, nakon Austrije, druga država u Evropi koja je priznala islam kao religiju.
A, posljednji potez koji je Hrvatska napravila prema muslimanima koji žive u ovoj zemlji došao je u pravi trenutak. U momentu kada se svijetom širi islamofobija, Hrvatska je dobila prvu školu koja sa Halal certifikatom. Dodjeljen je Osnovnoj školi Matije Kupca u Zagrebu, i prvi je ove vrste u regionu, ali i šire.
- Dobivanje certifikata dolazi u trenutku kada se diljem svijeta, a posebice na Zapadu, širi islamofobija. Zbog ove činjenice dobivanje ovoga certifikata ima još veću važnost, jer ovime je Hrvatska, kao članica Europske unije, poslala vrlo jasnu poruku drugim zemljama koje imaju dulju demokratsku tradiciju, u kojem smjeru trebaju ići. Ovo je još jedan pokazatelj u nizu da je hrvatski modela rješavanja muslimanskog pitanja najbolji model – kaže učiteljica Arslani.
Osnovna škola Matije Gupca u kojoj Arslani predaje vjeronauku možda je, kaže, i najbolji primjer dobrog suživota muslimana sa katolicima u Hrvatskoj. U toj školi islamska vjeronauka prisutna je od 1998. Nastavu je ranije predavao Melisin suprug Mevludi ef. Arslani, a nakon njegova izbora za ravnatelja Islamske gimnazije „Dr. Ahmeda Smajlovića“ vjeronauku je preuzela ona. Islamsku vjeronauku u ovoj školi danas pohadža 11 učenika, od kojih četiri Bošnjaka, ostali vjeroučenici su Albanci, Turci, Azerbajdžanci, Iranci, Malezijci...
- Suradnja s nastavnicima rimokatoličkog vjeronauka je izvrsna, što, zasigurno, doprinosi ovakvoj harmoniji – rekla je učiteljica Arslani. Najviše je ponosna na učionicu za vjeronauku, koju dijeli učenici svih religija. Učionica je ukrašena Kur'anom, Biblijom, velikom slikom Ka'be, serdžadom, tespihom, križem te velikom slikom Zagrebačke džamije.