Puštanje na privremenu slobodu haškog optuženika za ratne zločine počinjene na prostorima bivše Jugoslavije 90-ih godina, Vojislava Šešelja, ne može u velikoj mjeri ugroziti proces pridruživanja Srbije Evropskoj uniji, koji je ova zemlja povela, smatra Sonja Biserko, predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji.
Šešeljev povratak u Srbiji, kaže Biserko u intervjuu za bh. novinsku agenciju Patria (NAP), može ugroziti jedino predsjednika Srbije (Tomislava Nikolića) i premijera ove zemlje (Aleksanda Vučića).
- On još uvijek ima načina da ugrozi svoje partijske drugove, obizirom da poznaje njihove biografije – smatra Biserko.
Predsjednik Nacionalnog savjeta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić izjavio je danas da će optuženik za ratne zločine i lider Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj u srijedu stići u Srbiju, a novčane troškove za avionsku kartu kako bi Šešelj mogao doputovati u Beograd, snosit će Vlada Srbije.
Odluka Haškog suda da Šešelja pusti na privremenu slobodu, uslijedila je nakon što su ljekari otkrili da on boluje od karcinoma. Šešelju je izlazak na privremenu slobodu opravdan zbog nemogućnosti adekvatnog liječenja u samom pritvoru. Njegov povratak u Srbiju, nakon 12 godina provedenih u haškom pritvoru, uzburkao je tamošnju javnost.
DVIJE VRSTE REAKCIJA U SRBIJI
- Imate dvije vrste reakcije ( u Srbiji, na dolazak Šešelja). Jedna je ona koja dolazi od raznih predstavnika vlasti, a to je da se radi o destabilizaciji ove vlade. Druga reakcija je da je to (Haški sud) antisrpski sud i da su bez osnova držali Šešelja tamo, ali se niko nije osvrnuo zašto je Šešelj optužen, i niko se nije osvrnuo na njegovo djelovanje tokom ratova na teritoriji bivše Jugoslavije - pojašnjava Biserko.
Ona, zapravo, smatra da kada se sve reakcije na povratak Šešelja u Srbiju izvagaju, može se zaključiti da se sve u vezi sa dešavanjima iz '90-ih godina u Srbiji normaliziralo, s obzirom na to da su Šešeljevi najbliži saradnici sada na vlasti u Srbiji, a da među građanima Srbije Haški sud već odavno nije predmet interesovanja.
ŽALOSNO JE ŠTO SE IZ ŠEŠELJEVOG BORAVKA U HAGU NE MOŽE IZVUĆI MORALNA PORUKA
- Ni Haški tribunal, koji je Šešelja držao tolike godine u pritvoru, nije bio u stanju da donese presudu koja bi bila relevantna za ono što je on uradio, ne samo u Srbiji i Hrvatskoj, već i u samoj Srbiji. Osim toga, Tribunal nije bio u mogućnosti da koriguje propuste koje je Šešelj ogolio tokom suđenja, jer znamo da je on tokom suđenja bio usmjeren na to da opstruira sud, da vrijeđa – kaže Biserko.
Ona na kraju zaključuje da je žalosno to što se iz Šešeljevog boravka u Haškom sudu ne može izvuči nikakva moralna poruka, piše NAP.