Udruženje malih dioničara Bosnalijeka uputilo je zahtjev predsjedniku i potredsjednicima FBiH da na osnovu svojih ustavnih ovlaštenja podnesu zahtjev Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti autentičnog tumačenja člana 5. Zakona o Komisiji za vrijednosne papire, piše novinska agencija Patria.
Tim autentičnim tumačenjem 2013. godine Vlada FBiH je amnestirala rad Komisije za vrijednosne papire na čelu sa Hasanom Ćelamom kojoj je mandat istekao 2009. godine.
Ista ta Komisija upisala je HADEN-ov Nadzorni odbor Bosnalijeka u vrijednosne papire, koji je zatim postavio svog direktora.
-Neki profesori prava tvrde da je to bila iznuđena izmjena zakona, a nazvali su ga autentično tumačenje samo da bi mogli vrijediti unazad da bi pokrili radnje tročlane Komisije za vrijednosne papire koja je radila već pet godina izvan mandata – objašnjava izvor Patrie.
Na ovaj način, tročlana Komisija „zagazila“ je u treći mandat.
-Mi sad tražimo da Predsjedništvo FBiH od suda traži ocjenu da li je to tumačenje u skladu sa Ustavom. Ako je to izmjena, a ne tumačenje, što mi i očekujemo, sve radnje koje je izvršio Ćelam u tom periodu bile bi praktično ništavne, jer su one urađene samo na osnovu autentičnog tumačenja.
Vrhovni sud FBiH u aprilu 2013. godine presudio je u jednom drugom procesu da je ta Komisija nelegitimna. Zato je Komisija tražila autentično tumačenje od Vlade FBiH kako bi upisala HADEN-ov NO u vrijednosne papire i time omogućila kontrolu Bosnalijeka.
Podsjećamo, HADEN je preko brokerske kuće Eurohaus Zijada Blekića, a koji je kum Hasana Ćelama, kupovao dionice Bosnalijeka od septembra 2012. do polovine maja 2013. godine po cijeni od 13 KM iako su vrijedile više od 20 KM.
Prije nekoliko mjeseci, SIPA je po nalogu Tužilaštva BiH počela izuzimati dokumentaciju i vršiti pretrese u ovoj kompaniji, istražujući kako je Haden, kompanija sa sjedištem u Luksemburgu, kupovala dionice Bosnalijeka.
Haden je postao vlasnik 29,95 posto dionica Bosnalijeka, tačno onoliko koliko je potrebno da Federacija ode na drugo vlasničko mjesto. Ali i tačno onoliko koliko je potrebno da se ne otkrije čitava vlasnička struktura kompanije.