U Dnevniku 2 RTRS-a u subotu je emitovan prilog o knjiženju perspektivne vojne imovine na državu BiH, a koje je Ministarstvo odbrane BiH započelo ove sedmice, nazivajući to „jednostranim pokušajem ministra Zekerijaha Osmića da pred kraj mandata obmani javnost“, prenosi bh. novinska agencija Patria.
Kako se navodi u prilogu, iz RS-a tvrde da vojna imovina koja se nalazi na teritoriji RS-a neće biti uknjižena na BiH, a zamjenik ministra odbrane Živko Marjanac kaže da Osmić na ovaj način radi "sopstveni marketing". Ali prava pozadina protivljenju iz RS-a jeste što se na ovaj način BiH približava NATO savezu.
Iz Ministarstva odbrane BiH naveli su da su pripremili dokumentaciju za proces knjiženja 63 perspektivne vojne lokacije na državu BiH, čime se otvaraju vrata MAP-a (Akcioni plan za članstvo u NATO), kao završnog koraka na putu ka NATO savezu.
- Proces knjiženja se bazira na pravnim i tehničkim argumentima i utemeljen je na zakonskim rješenjima, imajući u vidu Odluku Ustavnog suda BiH, koja je potvrdila obavezu da se imovina knjiži na BiH u skladu sa Zakonom o odbrani BiH, Odlukom Predsjedništva o 63 perspektivne vojne lokacije i Sporazumom o sukcesiji, za čiju ratifikaciju su oba doma Parlamentarne skupštine BiH dala saglasnost – saopćeno je iz MO BiH.
Ministarstvo odbrane BiH poduzima sve pravne mjere za proces knjiženja vojnih lokacija i u Republici Srpskoj, a za vojnu lokaciju u Han Pijesku je pravnim postupkom nepobitno utvrđena nadležnost Suda BiH po pravnoj stvari koja se odnosi na spor oko vlasništva na ovoj lokaciji.
Slobodan Radulj, glavni pravobranilac RS za RTRS je kazao da se „imovina ne može knjižiti dok se ovo pitanje zakonski ne riješi“. Iz Pravobranilaštva BiH, kako se navodi u prilogu, tvrde da postoje pritisci od pojedinaca iz institucija BiH ali i međunarodne zajednice. Mlađen Mandić, zamjenik pravobranioca BiH kazao je da imaju stav Kolegija da bez pravnog osnova nema knjiženja.
No, Ministarstvo odbrane je za 14 lokacija u FBiH poslalo dokumentaciju Pravobranilaštvu BiH sa zahtjevom za knjiženje na državu BiH. Prvi komplet dokumentacije za knjiženje poslan je Pravobranilaštvu BiH još 21.11. 2014. godine.
Nikola Kovačević, član Komisije za državnu imovinu kazao je da je Komisija održala „jedno 100 sjednica, mi se nismo uspjeli dogovoriti.“
Narednih dana MO BiH će dostaviti Pravobranilaštvu BiH dokumentaciju za 4 lokacije iz RS radi knjiženja na državu BiH, navodi se u saopćenju.