Članak

State Department upozorava: Nedovoljno se procesuiraju slučajevi korupcije, ratnih zločina, nema optužnica za negiranje genocida

U izvještaju se spominju i slučajevi istorijskog revizionizma, poricanja genocida i veličanja pojedinaca osuđenih za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine.

(Patria) - Američki State Department objavio je novi izvještaj o stanju ljudskih prava.

Kada je riječ o BiH kritike su upućene pravosuđu koje nedovoljno procesuira slučajeve korupcije pa su tako napomenuli da je podignuta samo jedna optužnica za visoku korupciju u prošloj godini i to u slučaju namještanja konkursa u Graničnoj policiji BiH, gdje su članovi Komisije za prijem kadeta od kandidata tražili i uzimali velike novčane iznose. Taj konkurs još uvijek nije okončan, odnosno nije donesena odluka da li će se lista potvrditi ili će doći do ponavljanja konkursa. Riječ je o konkursu na kojem je trebalo biti primljeno 150 kadeta. 

Upućena je kritika i zbog sporog procesuiranja ratnih zločina, posebno osumnjičenih za zločin genocida u Srebrenici, te druge zločine. Također, ne procesuiraju se ni predmeti ratnog seksualnog nasilja iako je u BiH oko 20.000 slučajeva seksualnog nasilja.

"Izgledi za pravdom za žrtve zločina počinjenih tokom rata vremenom se smanjuju zbog smrti i bolesti osumnjičenih, optuženih, svjedoka i žrtava, kao i sve lošijeg kvaliteta dokaza. Nedostatak resursa, uključujući nedovoljna finansijska sredstva i osoblje, političke prepreke, lošu regionalnu saradnju i izazove u vođenju starih predmeta zbog nedostatka dokaza i nedostupnosti svjedoka i osumnjičenih doveli su do zatvaranja predmeta i poteškoća u rješavanju značajnog zaostatka", navodi se u izvještaju. 

U izvještaju se spominju i slučajevi istorijskog revizionizma, poricanja genocida i veličanja pojedinaca osuđenih za genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine.

"Iako je, prema medijskim izvještajima, u Tužilaštvu BiH zaprimljeno više od 50 krivičnih prijava, nije podignuta nijedna optužnica za djela negiranja genocida ili veličanja ratnih zločina u skladu sa izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH koje je nametnuo prethodni visoki predstavnik Valentin Inzko 2021. godine", navodi se. 

Dio izvještaja bavi se i napadima na novinare, a pobrojani su i političari koji su imali neprimjerene komentare prema novinarima i medijskim kućama. Tu su Milorad Dodik, Elmedin Konaković, Nermin Nikšić...

#BiH