Povodom 21. februara – Međunarodnog dana maternjeg jezika director Instituta za istraživanje genocida Kanada oglasio se saopštenjem za javnost, prenosi novinska agencija Patria.
-Bosanski jezik ima svoje utemeljenje u stotinama godina historije Bosne i Hercegovine. On je sebe kroz prošlost nazvao bosanskim i on je, primarno, jezik bošnjačkih naroda te svih onih koji Bosnu i Hercegovinu doživljavaju kao svoju domovinu.
Bošnjački narod sebe legitimira bosanskim jezikom. Ne postoji nijedan fenomen svijesti kroz koji se bolje oslikava bošnjačka prošlost, sadašnjost i budućnost, nego što je to bosanski jezik. Naziv bosanski jezik jeste aspiracija i na Bosnu i Hercegovinu jer je nastajao na bosanskohercegovačkoj zemlji. Zato je negiranje bosanskog jezika smiješno. To negiranje je ideološko-politička, a ne akademska ili naučna stvar.
Bosanski jezik je i jezik bosanskog duha i ideja Bosne, koji se najbolje izražavaju u i sa tim jezikom. Upravo zbog toga se bosanskohercegovački odgovor na budućnost realizacije čovjeka i civilizacije, duh i ideja Bosne misleni kroz bosanski jezik, pokušava razoriti i narušiti.
Dvadeset godina poslije genocida u Srebrenici, najvećeg zločina u Evropi poslije Drugog svijetskog rata i 20 poslije Dejtonskog sporazuma koji je bosanskohercegovačkoj državi onemogućio funkcionisanje i koji je legalizovao agresivno genocidne ciljeve i tako ostavio prostor novim agresivno genocidnim nasrtajima na Bosnu i Hercegovinu, Bošnjaci kao slobodni ljudi, kao slobodan narod, kao slobodni građani Bosne i Hercegovine i Evrope ne mogu zaštiti svoja kulturna, ljudska i jezička prava i slobode.
Na najgrublji i najsiroviji način u manjem bosanskohercegovačkom entitetu i dalje se negira Bošnjacima pravo da bude ono što jesu, da misle i govore jezikom kojim misle i govore.
Na Međunarodni dan maternjeg jezika poručujemo svima onima koji negiraju bosanski jezik. Bosanski jezik je neosporna, naučno utemeljena, historijska i kulturološka činjenica.
Bošnjaci kao evropski narod sa svojom državom u Evropi koji ne žele granice niti zidove između naroda i kultura, imaju pravo da svoj jezik imenuju bosanskim. Bosanski jezik je bio, jeste i ostat će ključna dimenzija Bosne i Hercegovine po kojoj je ona jedinstvenija od svih drugih zemalja sa zajedničkom jezično-govornom supstancom, stoji u saopštenju koje potpisuje Ramić.