Bosna i Hercegovina će imati novu šansu za temeljitu reformu, to je sigurno, ali o tome tek nakon izbora, izjavio je u ekskluzivnom razgovoru za bh. novinsku agenciju Patria (NAP), Saša Toperić, svjetski poznati pijanist, ali i dugogodišnji političar, diplomata i zagovornik interesa Bosne i Hercegovine u Sjedinjenim Američkim Državama.
- Pa dobro, u pravu ste, političari na Balkanu uglavnom vole muziku drugog žanra. Ali, eto ima i Balkan jednog Ivu Josipovića, hrvatskog predsjednika i kompozitora klasične muzike, pa nam u tom kontekstu diže regionalni prosjek – kaže u razgovoru za bh. novinsku agenciju Patria.
Toperić je po funkciji viši stručni saradnik Centra za transatlanske odnose SAIS u Vašingtonu i direktor projekta „Mediteranski bazen“ u ovoj instituciji. U posljednje vrijeme, intenzivno je angažiran na projektima saradnje SAD i državama sjeverne Afrike, a nakon revolucija u „arapskom proljeću“. No, nikada Toperić, kako kaže nije prestao raditi za BiH.
Impresivna biografija govori da ovaj rođeni Sarajlija i dalje ima važnu ulogu i utjecaj u međunarodnim krugovima. Angažiran je i kao izaslanik bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića. U razgovoru za NAP, Toperić ističe i određeno ogorčenje zbog situacije u našoj zemlji, no zagonetno je i optimističan.
NAP: Pripisivali su vam veze sa nekim bh. političarima poput Harisa Silajdžića ili Sulejmana Tihića, sad ste izaslanik Izetbegovića. Za koga vi, zapravo, radite?
TOPERIĆ: Nisam član ni jedne partije i radim sa svim političkim subjektima koji imaju konkretne i pozitivne programe za razvoj BiH na cijeloj teritoriji. Znam da je ovaj koncept samo djelimično prihvatljiv našim političkim elitama koje, nažalost, imaju potrebu “svojatanja” i kontrole.
Želim svojim radom skromno doprinijeti razvoju nacionalne svijesti Bosanaca i Hercegovaca i pokazati da u svakoj političkoj partiji u cijeloj BiH ima dobrih i kvalitetnih ljudi, ali i nažalost, jako loših i korumpiranih. Vjerujem da ce mlađe generacije koje dolaze prevazići ovu politiku međusobnog potkopavanja i ući u politiku zajedništva i razvoja. Ima mjesta za sve u našoj bogatoj zemlji, timskim radom možemo preokrenuti ovu realnost.
NAP: Godinama ste u politici, a vaš angažman je uglavnom bio i ostao vezan, najvećim dijelom i za Bosnu i Hercegovinu. Kako iz vaše perspektive, profesionalca koji je često sagovornik zvaničnika koji donose odluke, izgleda situacija u BiH?
TOPERIĆ: Kako biste vi ocijenili situaciju u zemlji u kojoj se koalicije i politički savezi mijenjaju skoro svaki dan i svako je sa svakim dobar 10 dana, a poslije su najveći neprijatelji, pa tako u krug.
Zemlju u kojoj su sujete pojedinih lidera i borba za (pre)vlast jače od cilja za iole normalno funkcioniranje zemlje. To se onda odražava onda na svim nivoima administracije, a svaki nerad i kriza bilo na općinskom, kantonalnom, entitetskom ili državnom nivou, direktno se odražava na život građana.
Trguje se političkim ustupcima zarad smjena ministara ili partija koje u datom trenutku “nisu podobni” privatnim ili partijskim, a uglavnom finansijskim interesima. Ekonomija trpi, građani trpe. Nadam se da će se sa ovom praksom stati nakon narednih izbora. Posebno nakon opravdanog bunta građana. Mi smo sebi sami najveći neprijatelji.
NAP: Kakvi su izgledi i perspektiva države koja sljedeće godine obilježava 20 godina Dejtona, „ludačke košulje“, ali i sporazuma koji joj je garantirao opstanak?
TOPERIĆ: Svima je jasno da Dejton nije funkcionalno rješenje. U mnogim zemljama u svijetu, uključujući i SAD, ustav se mijenjao i adaptirao potrebama savremenog društva. Pa i kod nas su već usvojeni neki zakoni koji izlaze iz dejtonskog okvira. Bilo je i bit će raznih inicijativa za modificiranjem pravnog okvira zemlje, ali ne sumnjam u opstanak BiH.
NAP: U stalnom ste kontaktu sa Obaminom administracijom. Kakav je uopće interes Vašingtona za BiH i šta su SAD zapravo spremne učiniti u BiH?
TOPERIĆ: Interes SAD je konstantan. Pomoć i podrška SAD je ogromna. Vrijeme je da neki naši političari prestanu tražiti svaku mogućnost za odlazak u Vašington na slikanje i zahvaljivanje na podršci SAD na procesima integracije BiH u EU i NATO i prestanu obećavati kule i gradove, a samo kako bi ovdje zarad ličnih interesa pričali kako “imaju podršku Amerikanaca”.
Bolje bi bilo da zasukaju rukave i provode reforme u parlamentima, u interesu građana ove zemlje. Pa, Ambasada SAD, State Department i druge relevantne institucije stalno apeliraju na provođenje reformi. Jedino još da dovedemo Amerikance, damo im bh. državljanstvo i stavimo u parlamente da rade i usvajaju potrebne reforme umjesto nas.
NAP: Dosta se govori o novim inicijativama međunarodne zajednice. Ima li doista kakvih šansi za neki Dejton 2?
TOPERIĆ: Imali smo već na stolu „aprilski paket“, imali smo „butmirski proces“, imali smo prijedlog reforme Federacije BiH sa ciljem stvaranja efikasnijeg većeg entiteta u BiH. Nije u redu reći da šansi nije bilo. A, bit će ih još, no o tome drugi put i svakako nakon izbora.
NAP: Gdje vidite ključ za rješenje blokada u BiH i šta se u međunarodnim krugovima očekuje od izbora u oktobru?
TOPERIĆ: Mislim da je ključ izvršiti reviziju pravosudne reforme, jer je očigledno da kriminal prolazi uglavnom nekažnjeno i to odvraća strane investitore iz BiH.
Bilo bi dobro da dobijemo profesionalne vlade, sa stručnjacima, koji mogu svojim znanjem i radom vratiti povjerenje investitorima i povesti zemlju naprijed, a na čelnicima stranaka koje pobjede na izborima je da ostave u prošlost politikanstvo i “dugovanja” nesposobnim i korumpiranim kadrovima, te postave provjereno sposobne i kvalitetne ljude te dovedu mlade, nove kadrove.
Toperić sa prvim predsjednikom slobodne Libije Muhamedom Al-Mugariafom u Tripoliju
NAP: Kako cijenite diplomatski rad BiH, naših ambasada i diplomata, posebno u SAD?
TOPERIĆ: Ne radim u Ministarstvu vanjskih poslova BiH i ne dajem si pravo davati ocjene. Mogu reći, iz iskustava koja sam imao kao izaslanik Predsjedništva BiH u SAD te savjetnik po ugovoru o djelu u našoj Misiji pri Ujedinjenim narodima u periodu kada smo lobirali da naša zemlja uđe u Vijeće sigurnosti, da imamo kvalitetnih i predanih diplomata, kao i onih koji se ni po kojem osnovu ne mogu tako zvati.
Izuzev da samo kritikujemo, predlažem da naše zvanične institucije počnu javno hvaliti one diplomate koji svojim radom to i zaslužuju. Kada nam moto u društvu prestane biti “da Bog d’o mu kuća izgorila, pa može i moja”, a budemo se mogli radovati tuđem uspjehu, tada ćemo imati zadovoljnije i naprednije društvo.
NAP: Ima li BiH uopće ekonomsku diplomatiju i zašto nam ne dolaze strani investitori?
TOPERIĆ: Dozvolite da ja vas pitam, da li biste vi došli investirati u zemlju u kojoj se vlade mijenjaju tako često, u kojoj korupcija cvjeta, u kojoj pravosudni sistem nije efikasan, pa tako i nemate osnovnu sigurnost i zaštitu za vaš novac.