Članak

Nelegalni rezani duhan opasan po zdravlje stanovnika

S druge strane, problem sa nelegalnim duhanom odražava se i na poslovanje Fabrike duhana Sarajevo. Kako se navodi u dopisu koji je FDS uputio državnim, federalnim, kantonalnim i pravosudnim institucij

U mjesecu aprilu Federalna uprava za inspekcijske poslove u saradnji sa kantonalnim upravama i drugim kantonalnim organima nadležnim za vršenje inspekcijskih poslova u vezi sa nelegalnom prodajom duhana na ulicama i pijacama u Federaciji BiH, izvršila  64 inspekcijskih nadzora, rečeno je danas na pres konferenciji FUZIP-a na kojoj je bila i Džejna Bajramović direktorica marketinga FDS-a i član Uprave, piše bh. novinska agencija Patria.

- Sačinjen je 51 zapisnik, izdato 20 prekršajnih naloga, podneseno 20 prekršajnih prijava, oduzeto je pola tone nelegalnog rezanog duhana, te 936 kutija cigareta različitih proizvođača – saopćeno je.

Adis Ajdinović, šef kabineta direktora Federalne uprave za inspekcijske poslove, kazao je kako ovakav duhan koji se nelegalno prodaje u improvizovanim pakovanjima, bez oznake proizvođača, porijekla i kvaliteta predstavlja veliki rizik za korisnike.

- Njegov kvalitet nije kontrolisan, niti kao duhan u listu, niti kao rezani duhan. Duhani nisu prošli fazu fermentacije, odnosno izlaganje visokim temperaturama. Vlaženje, rezanje i pakovanje rezanog duhana se vrši u improvizovanim skladištima, u nehigijenskim uslovima, a to znači da je rezani duhan jako podložan i ima svojstvo upijanja loših mirisa. Rezani duhan nije podvrgnut bilo kakvoj kontroli u smislu sadržaja nikotina, katrana, ugljenmonoksida, pesticida, teških metala, mikroorganizama, te drugih štetnih primjesa koje se nalaze na listu duhana i drugih štetnih sastojaka koji se mogu naći u nekontrolisanom uzgoju i u rezanom duhanu – kazao je Ajdinović.

Kako je istaknuto, ukupna količina nelegalnog duhana koja se prodaje na nelegalnom tržištu u BiH iznosi cca 160.000 kg mjesečno.

Ajdinović je naglasio da konzumiranjem ovakvih duhana ozbiljno se narušava zdravlje potrošača, jer svaki od navedenih teških metala iznad dozvoljene granične vrijednosti predstavlja jak otrov za organizam.

S druge strane, problem sa nelegalnim duhanom odražava se i na poslovanje Fabrike duhana Sarajevo. Kako se navodi u dopisu koji je FDS uputio državnim, federalnim, kantonalnim i pravosudnim institucijama „ukoliko ne budu pokrenute hitne aktivnosti svih organa i institucija u BiH doći će do katastrofalnih posljedica za Fabriku duhana Sarajevo, za zdravlje građana BiH, a posebno se ukazuje da ovakvo stanje nanosi ogromnu štetu budžetu BiH.“

- Gubitak u budžetu BiH po osnovu akcize iznosi 12.800.000 KM, a po osnovu PDV-a 2.906.000 KM ili ukupno 15.700.000 KM mjesečno, cca 200.000.000 KM na godišnjem nivou – navodi se u dopisu FDS-a.

#BiH