Članak

Vilić: Oni koji odlaze i podstiču odlazak na strana ratišta neće proći nekažnjeno!

Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH zajedno sa Tužilaštvom BiH inicirala je radionicu čiji je cilj učinkovita provedba Krivičnog zakona BiH.

Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH zajedno sa Tužilaštvom BiH inicirala je i organizovala radionicu čiji je cilj učinkovita provedba člana 162 b. Krivičnog zakona BiH kojim je kao krivično djelo predviđeno učešće naših državljana u vojnim, paravojnim i parapolicijskim formacijama na stranim ratištima, piše novinska agencija Patria.

Na radionici su učestvovali predstavnici policijskih i drugih sigurnosnih organa u BiH, Tužilaštva BiH, Suda BiH, određenih međunarodnih organizacija i slično. Planiran je bio i dolazak FBI-ovih predstavnika, ali su otkazali učešće iz opravdanih razloga, te je najavljena nova konferencija većeg obima čiji će organizatori biti upravo oni. 

Mirsad Vilić, direktor Direkcije za koordinaciju policijskih tijela kazao je da se BiH početkom godine suočila sa velikim društvenim nemirima, a nakon njih poogodile su nas katastrofalne poplave koje su nažalost odnijele i ljudske živote.

- Ovo su bili veliki i ozbiljni problemi koji su istakli neophodnost jačanja koordinacije kako između agencija za sporvođenjem zakona tako i Oružanih sanga ili organa vlasti s druge strane u cilju što boljeg i snažnijeg odgovora na vremenske nepogode, ali i sve društvene pojave. Iskreno se nadam da smo svi mi iz svega ovoga izvukli pouke od kojih ćemo u budućnosti imati koristi i ne dozvoliti da ovakve situacije i nemili događaji prođu bez naše pomoći onima kojima je ona najviše potrebna, a samo zbog nepostojanja međusobne koordinacije – kazao je Vilić.

On je dalje dodao da je danas pred nama novi izazov koji se odnosi na odlazak državljana BiH u oružane sukobe širom svijeta.

- Naime, uočeno je da se određeni broj građana BiH pridružuje paravojnim jedinicama van BiH. Organizovano ili samostalno, za određene novčane iznose ili druge privilegije, a koji se nakon određenog vremena vraćaju u državu te pristupaju propagandnom djelovanju i podsticanju drugih na činjenje istog krivičnog djela. Ovaj izazov postavlja dodatne zahtjeve pred nas kako bismo zajedničkim radom ovu pojavu, ako ne iskorijenili, onda sveli na najmanji mogući nivo. Problem sa kojim se sada suočavamo problem je sa kojim se već godinama suočene sve zemlje svijeta. Mi za sada nemamo dovoljno iskustva na ovom polju – naglasio je Vilić.

Inače, Vilić je napomenuo da u kontektsu ovog problema imamo jasnu rekaciju građana u BiH odnosno društva u cjelini.

- PS BIH usvojila je dopune Kirivčnog zakona kojim se sankcioniše protivzakonito formiranje paravojnim ili parapolicijskim organizacijama. Na ovaj način stvoren je ambijent da se uputi jasna poruka onima koji bi htjeli da na bilo koji način učestvuju ili daju svoj doprinos takvim pojavama da neće proći nekažnjeno. Ovo izgleda jednostavno i jeste, ali pod uslovom da se dogovor naših političara postignut kroz izmjene Krivičnog zakona pretoči u praksu, odnosno u međusobnu korodinaciju kako bismo mi kao policijske agencije u sardanji sa državnim Tužilaštvom i Sudom prižili sve jači sigurnosni odgovor na ovu negativnu društvenu pojavu – dodao je Vilić.

Goran Salihović, glavni tužioc BiH podržava ovaj skup na kojem se govori o novim rješenjima zakona i aktivnostima koje se provode.

- Mi smo jedni od prvih u regiji koji smo primjenili ovaj zakon i vidjeli smo da smo nedavno imali jednu uspješnu akciju. I mislim da svi segmenti društva trebaju da podrže Direkciju za koordinaciju policijskih tijela i njihovu saradnju svih policijskih tijela na ovom putu. Ova pojava nije samo u BiH, vidimo da se ona dešava i u bližem okruženju gdje određena lica se pridružuju paravojnim formacijama na bojištima u Iraku, Siriji,  Ukrajini. Ovakav konferencija je dobro došla i BiH ovim pokazuje da je spremna da prijeni ovu odredbu zakona – kazao je Salihović.

Vlado Azinović, univerzitetski profesor i stručnjak za borbu protiv terorizma smatra da je saradnja pravosudnih i policijskih organa na suzbijanju ovog problema koji je globalni vrlo važna i presudna za sigurnost u BiH.

- Drago mi je da je Direkcija za koordinaciju prepoznala da i akademska zajednica može dati neki svoj skromni doprinos. U zemlji koja ima najveći broj mladih u dobi od 15 do 24 godine nezaposlenih na svijetu kriminalizacija i hapšenja ne mogu biti jedini mehanizmi kojim ćemo se boriti protiv ovog fenomena. Moramo razviti neke druge programe za odvraćanje i porevenciju koji će uključiti i neke druge elemente društva od porodica, obrazovnih institucija pa i medija. Jer, sama kriminalizacija i mehanizmi represije neće riješiti ovaj problem – naglasio je Azinović. 

#BiH