Članak

Odobašić: RAK će učiniti sve kako bi mobilna telefonija u BiH pojeftinila

Analiza je pokazala da su cijene mobilne telefonije u BiH, donekle, iznad cijena u zemljama regiona, i to u pojedinim paketima, potvrdila je za bh. novinsku agenciju portparolka RAK-a Amela Odobašić.

Analiza je pokazala da su cijene mobilne telefonije u BiH, donekle,  iznad cijena u zemljama regiona, i to u pojedinim paketima, potvrdila je za bh. novinsku agenciju portparolka Regulatorne agencije za komunikaciju BiH (RAK) Amela Odobašić.

Komisija za saobraćaj i komunikaciju Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH zatražila je od RAK-a da najkasnije za 90 dana uskladi cijene u mobilnoj telefoniji BiH sa cijenama u zemljama u region.
Iz Komisije smatraju da su cijene mobilne telefonije u BiH veće od cijena mobilne telefonije u regionu, koje, želi li se mobilna telefonija u BiH i dalje razvijati, moraju biti smanjene.

- Jedan od pokazatelja ostvarenog stepena razvoja na tržištu mobilne telefonije je stopa korištenosti usluga mobilne telefonije. Iako je evidentan rast broja korisnika mobilne telefonije u našoj zemlji, on je još uvijek ispod prosjeka zemalja u region – rekla je Odobašić.

Drugi problem sa kojim se BiH suočava, što u velikoj mjeri usporava dalji razvoj tržišta mobilne telefonije, jeste nedonošenje strateških dokumenata, kao što su Politika sektora telekomunikacija, koja je istekla 2012. godine, ali i nedonošenje Strategije razvoja širokopojasnog pristupa u BiH.

Napominjemo, BiH je jedina zemlja u regionu koja nema ovaj strateški dokument, što bi nesumnjivo, unaprijedilo efikasnost regulacije i kompletnog tržišta elektroničkih komunikacija – istikla je Odobašić, dodajući da će se Agencija očitovati po ovom zahtjevu čim se o mišljenju Komisije očituje Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH.

Agencija od svog osnivanja, kaže Osobašić, doprinosi stvaranju i primjeni povoljnijih uslova za krajnje korisnike, o čemu govori i posljedna inicijativa o potpisivanju Sporazuma o sniženju cijena usluga roaminga između BiH, Crne Gore, Makedonije i Srbije, piše NAP.

 

#BiH