Članak

Kao simbol otpora 1993. godine osnovan Sarajevski ratni teatar

New York Times je u tekstu od 9. oktobra 2013. godine Sarajevski ratni teatar (Sartr) nazvao „pozorištem duše“, opisujući ga kao „simbol otpora” i “najkreativniju pozornicu u gradu”.

Sarajevski ratni teatar SARTR utemeljen je 17. maja 1992. godine na inicijativu reditelja Dubravka Bibanovića i Gradimira Gojera, Đorđa Mačkića i pisca Safeta Plakala, a okupio je glumce i druge saradnike iz tri profesionalna sarajevska teatra koja su, zbog agresije na Bosnu i Hercegovinu, morala obustaviti svoj rad, navodi se na stranici SARTR-a, prenosi bh. novinska agencija Patria.

U augustu 1992. SARTR je konstituiran kao vojna jedinica pri Regionalnom štabu Oružanih snaga BiH Sarajevo, a 12. januara 1993. godine Odlukom Ratnog Predsjedništva Skupštine grada Sarajeva kao javna ustanova iz oblasti kulture od posebnog interesa za odbranu grada.

Odlukom Skupštine Kantona Sarajevo od 24. jula 1997. ulogu osnivača SARTR-a preuzeo je Kanton Sarajevo. Godine 2003. Sarajevski ratni teatar SARTR je dobio Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva. 

Afirmirajući se kao jedan od fenomena duhovnoga otpora u Sarajevu pod opsadom, SARTR je bio prvim bh. teatrom koji je još ratnih 1994. i 1995. uspio izaći u Europu i predočiti joj se kao segment autothone kulture BiH.

New York Times je u tekstu od 9. oktobra 2013. godine Sarajevski ratni teatar (Sartr) nazvao „pozorištem duše“, opisujući ga kao  „simbol otpora” i “najkreativniju pozornicu u gradu”.

Uposlenici SARTR-a će obilježiti ovaj dan obilaskom i polaganjem cvijeća na grob osnivača Sarajevskog ratnog teatra Safeta Plakala, Dubravka Bibanovića, Nebojše Veljovića, Slobodana Perišića i Zorana Bečića na groblju Bare u 13 sati.

#Lifemagazin