Ova, 2015. godina označava 20 godina otkako je rat u Bosni i Hercegovini konačno završen.
Ova godina također označava i godišnjicu Srebrenice, kao najvećeg zločina počinjenog u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, zločina kojeg su dva međunarodna suda okarakterizirala kao genocid.
U ovih dvadeset godina od kada je počinjen genocid u Srebrenici, porodice nevinih žrtava u cijeloj zemlji prošle su dug, spor i bolan put kako bi došle do pravde i pomirenja.
Nevini životi izgubljeni u ratu u Bosni i Hercegovini ne mogu se vratiti. Svaka žrtva bila je jedinstvena i nezamjenjiva. Tuga njihovih najmilijih nikada ne može biti ublažena.
Ono što možemo učiniti je pokušati sačuvati i njegovati ono što je bilo pozitivno i dragocjeno u izgubljenim životima i uništenim zajednicama. Ukoliko u tome uspijemo, osigurat ćemo da ubice, skupa sa onima koji su htjeli podijeliti zemlju i njen narod, nisu pobijedile.
To znači da se moramo angažirati, i to ozbiljno, da podržimo građane svih nacionalnosti širom Bosne i Hercegovine, kojima je dosta priča o tome šta ih dijeli, i koji žele da rade zajedno na reformama neophodnim kako bi se osigurala prosperitetnija budućnost za njih i njihovu djecu.
Dvadeset godina nakon rata posao nije završen, a napredak u Bosni i Hercegovini je često spor, ne zbog toga što građani Bosne i Hercegovine ne žele pomirenje, nego zato što napredak ugrožavaju i sprječavaju neki od vodećih političara u ovoj zemlji.
Tamo gdje političari nisu uspjeli poslužiti kao primjer, drugi su pokazali put. Na primjer, prije nekoliko godina, “Žene u crnom”, udruženje građana iz Srbije koje se protivilo ratovima Slobodana Miloševića, posjetile su Bosnu i Hercegovinu i sastale se s “Majkama Srebrenice”. To je bio primjer velike hrabrosti i dostojanstva.
To je bio susret običnih ljudi odlučnih da prevaziđu zlo i pobrinu se da tragedija iz prošlosti ne dobije niti najmanju šansu da se ponovi u budućnosti. Mi danas moramo podržati i obnavljati njihovu odlučnost - odlučnost da osujetimo širenje ideologija koje promoviraju sukob i mržnju radi spašavanja nevinih života.
U subotu, 11. jula, u Srebrenici će se okupiti desetine hiljada građana BiH kako bi odali počast onima koji su prije dvadeset godina tu ubijeni. Dvadeset godina nakon zločina u Srebrenici, Bosna i Hercegovina je prešla dug put, ali još nije okončala svoje putovanje ka pomirenju i trajnom miru. Iz tog razloga, mi moramo ovaj posao dovesti do kraja. Časni građani žele društvo zasnovano na pravdi i jednakopravnosti, a ja nemam nikakve sumnje da časni građani čine ogromnu većinu u ovoj zemlji.
Mi ne stojimo nijemo pred zlom. Mi nismo nemoćni. Mi smo odlučni da nastavimo graditi društvo u kome se vrijednosti koje su bile napadnute prije 20 godina podržavaju, društvo u kojem preovladava pravda.
Vraćanje Bosne i Hercegovine u evropsku porodicu država, gdje i pripada, način je za ostvarenje pravde i jednakopravnosti, a također i dužno priznanje onima koji su izgubili živote. Mi moramo završiti posao kako ti životi ne bi bili izgubljeni uzalud, i kako bi buduće generacije mogle živjeti u miru i dostojanstvu u istinski reintegriranoj Bosni i Hercegovini.
Piše: Valentin Inzko