Hiljade mogućnosti i radnih mjesta u IT sektoru čeka na mlade ljude. BiH ima puno potencijala u ovoj oblasti, naročito u radu sa međunarodnim kompanijama, kazao je za poslovni portal eKapija.ba Omar Krivošija, direktor Microsofta za BiH, prenosi novinska agencija Patria.
Krivošija smatra kako trebamo svi zajedno više propagirati IT sektor kako bismo zaustavili odlazak mladih iz BiH.
-U fokusu treba da budu svijetli primjeri kako bismo bh. pamet zadržali i kako bi iz svoje zemlje radili za međunarodne kompanije, kazao je Krivošija pojašnjavajući kako je Microsoft prošle godine organizovao konferenciju u okviru koje je održan i okrugli stol na kojem su učestvovali predstavnici partneri Microsofta, privatni sektor, fakulteti...
-Zaključak sa ovog skupa je da kadar koji izlazi sa fakulteta javnih ili privatnih nije adekvatan. Na njemu je potrebno dosta raditi, jer ima dosta teorije, a nema prakse.
U skladu sa ovim Microsoft BiH je od Microsoft Corporation zatražio grant da napravi Centar za Microsoft vještine (MS Skills Center) u tri bh. grada Banjoj Luci, Sarajevu i Mostaru. U Centrima će se mladim ljudima omogućiti dokvalifikacija i prekvalifikacija u ovoj oblasti, te će konačno osim teorije imati i praksu. Znanje će sticati od najboljih Microsoftovih stručnjaka.
Krivošija kaže, kako je napravljena i Gap analiza sa 35 partnera u BiH kako bi saznali koji im gapovi, profesije trebaju i na osnovu toga će se praviti kursevi.
-Ljudi koji završe određeni kurs će se preporučivati firmama koje imaju nedostatak kadra. Takvih je u BiH jako puno, kaže Krivošija, posebno naglašavajući da u BiH nema IT stručnjaka sa Microsoft certifitatom a da je nezaposlen.
-IT sektor u BiH ima veliku priliku i treba je iskoristiti. Ne smijemo čekati. Vlada, realni i akademski sektor moraju nešto promijeniti.
Na pitanje koliko je težak proces prekvalifikacije, Krivošija kaže kako u Microsoftu pokušavaju objasniti mladim ljudima da kod njih ne rade samo inženjeri.
-Mi imamo ekonomiste, politologe, čak i ljude koji nisu završili fakultet, a dobri su u IT sektoru. IT nije bauk, samo se bitno tome posvetiti, ističe Krivošija.
Kao dobar primjer navodi BIT Camp koji je stimulisao 25 studenata campa koji nisu inženjeri, ali su po svojim prvenstvenim interesovanjima i psiholškim karakteristikama odabrani, završili intezivni kurs od šest mjeseci i sad imaju mogućnost zaposlenja. Napominje kako nam ovakvih inicijativa treba daleko više.
-Njemačka u ovom trenutku treba 100.000 inženjera jer je sad IT je sastavni dio svake industrije i svake kompanije. I naravno ovo tržište i sva druga su naša šansa i to ne bi trebali propustiti, navodi Krivošija.
Govoreći o planovima Microsofta naglasio je kako pripremaju u 2015. godini Windows 10 koji će dati mogućnost korisnicima jedinstvenog osjećaja bilo da ga koriste na mobitelu, laptopu, dekstop mašini ili velikom screen od 85 inča.
Inače, Omar Krivošija prošle sedmice bio je jedan od učesnika panela o IT sektoru koji se održao u okviru Sarajevo Business Forma (SBF).