Članak

Pogledajte kako je izgledala novčanica od 25 para u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca

Danas se dinar koristi još jedino u Srbiji. Ostale zemlje, članice bivše Jugoslavije, uvele su euro kao platežno sredstvo, odnosno vlastite valute, piše Patria.

Dinar je zasigurno najstarije platežno sredstvo na prostoru bivše Jugoslavije, koji je kroz godine mijenjao svoj oblik, ali se u svojoj osnovi uvijek održavao. Korišten je kao valuta Knjaževstva, zatim u vrijeme Kraljevine Srbije od 1868. do 1918. godine, ali i u vrijeme Kraljevstva Srba, Hrvata i Slovenaca, kao i nakon toga. 

Dinar se prvi put spominje u arhivskim dokumentima krajem 1214. godine, u vrijeme Stefana Prvovjenčanog. 

Prve papirne jugoslavenske dinare izdala je Narodna banka Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca 1920. godine. Apoen od deset dinara je jedina jugoslavenska novčanica izrađena u SAD. Njena izrada je naručena u tvornici novca American Bank Note Company, jer su kapaciteti tvornice Banque de France, koja je bila tradicionalni partner Kraljevine Srbije i kasnije Kraljevine Jugoslavije, bili zauzeti nakon Prvog svjetskog rata. 

Ipak, saradnja je kasnije nastavljena pa su apoeni od 100 i 1.000 dinara opet izrađeni u Francuskoj, da bi od 1930. godine uz podršku Banque de France bio izgrađen i sa radom otpočeo Zavod za izradu novčanica u Topčideru - Beograd (ZIN) u kome se dalje proizvodile novčanice i kovanice. Prva novčanica proizvedena u ZIN-u je apoen od 10 dinara izdanja 1929. godine. 

Domaća oznaka za dinar bila je DIN, din. ili d., a jedan dinar se dijelio na 100 para.

Danas se dinar koristi još jedino u Srbiji. Ostale zemlje, članice bivše Jugoslavije, uvele su euro kao platežno sredstvo, odnosno vlastite valute, piše Patria. 

 

 

#Lifemagazin