Članak

Obaveza je pamtiti: 23 godine od zločina na Uborku i Sutini, umiru zločinci umiru i svjedoci

Na području Mostara 13. i 14 juna 1992. godine srpske paravojne snage potpomognute rezervistima bivše JNA počinile su zločin nad 114 civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti, piše novinska agencije P

Na području Mostara 13. i 14 juna 1992. godine srpske paravojne snage potpomognute rezervistima bivše JNA počinile su zločin nad 114 civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti, piše novinska agencije Patria.  

Bošnjaci i Hrvati su odvođeni iz svojih domova, skupljeni u jednom atomskom skloništu, te odvedeni u nepoznatom pravcu.

Na lokalitetu gradske deponije Uborak, te lokalitetu Sutina sjeverno od Mostara, otkrivene su dvije prve masovne grobnice tokom rata u Bosni i Hercegovini.

Ni do danas, i pored toga što postoje preživjeli svjedoci tih događaja, te što se znaju imena počinilaca, za taj zločin još niko nije odgovarao.

Već 23 godine taj slučaj se povlači po ladicama bh. pravosudnih institucija, ali za mučenje i strijeljanje 114 civila još niko nije odgovarao.
 
Članovi porodica žrtava ogorčeni su što se slučaj 23 godine ne rješava, jer su počinioci poznati. Oni odgovornim smatraju i srbijanskog generala Momčila Perišića, koji je u vrijeme kad su počinjeni zločini u Hercegovini komandovao jedinicama bivše JNA na tom području. Haški sud Perišića nije ni teretio za te zločine.
 
Zločin na Uborku i Sutini, prema izjavama svjedoka počinili su lokalni Srbi iz Vrapčića, koji su u to vrijeme bili potpomognuti rezervnim i redovnim sastavom bivše JNA, kojima je komandovao upravo zločinac Perišić.

Dvojica osumnjičenih su u međuvremenu umrla. Umiru i svjedoci. Da li će ikada zločinci odgovarati za smrt 114 nevinih ljudi. 

Pobili su mi čitavu familiju 

Jedna od preživjelih osoba rekla je:

-Teško je ostati bez familije, bez čitave familije kao što sam ja, jer su mi u ovom ratnom zločinu ubijeni dva brata i otac. Majka mi je 15 dana poslije njih preminula.

#BiH