Konačno je jedan bogati Arap ponudio da pomogne izbjeglicama sa Bliskog Istoka.
Egipatski milijarder Naguib Sawiris je 1.septembra na Twitteru objavio da je spreman kupiti ostrvo od Grčke ili Italije na koje bi se naselile izbjeglice i obezbijediti sva potrebna finansijska sredstva kako bi to ostrvo učinio njihovim trajnim domom, prenosi novinska agencija Patria.
Čak je predložio da bi to ostrvo moglo postati nova država pod nazivom „Nada“, iako je sugerirao da bi ovo rješenje moglo biti "barem privremeno dok se izbjeglice ne budu mogle vratiti u svoje zemlje.“
Reakcije na društvenim mrežama na Sawirisovu velikodušnu ponudu su uglavnom pozitivne. Uostalom, ko bi se usudio kritizirati uspješnog biznismena za spremnost da učini nešto što većina vlada ne želi učiniti kako bi se riješila trenutna izbjeglička kriza.
Međutim malo ko u medijima ili diplomatskim krugovima si je postavio jedno još važnije pitanje: Gdje su bogate arapske zemlje bile tokom posljednjih nekoliko godina dok je bjesnio sirijski građanski rat i kada su milioni izbjeglica pobjegli u susjedne zemlje?
Jedine arapske zemlje koje su prihvatile sirijske izbjeglice su Jordan i Libanon, dvije slabe ekonomije s vrlo ograničenim sredstvima. Bogate arapske zemlje su poslale neku pomoć izbjeglicama u Turskoj, Jordanu i Libanonu, ali nisu ponudile nikakav značajan plan akcije koji bi doista pomogao onim najugroženijim.
Razmotrite finansijska sredstva koja ima na raspolaganju pet energetski najbogatijih arapskih zemalja: Saudijska Arabija, Kuvajt, Ujedinjeni Arapski Emirati, Katar i Bahrein.
Njihov ukupni BDP je oko 2 biliona dolara godišnje, a njihova ukupna populacija je 55 miliona ljudi. To znači da je godišnji dohodak po glavi stanovnika u najsiromašnijoj državi iz ove skupine, Bahreinu, viši od 21.000 dolara, a u najbogatijoj, Kataru, iznosi oko 90.000 dolara.
Nije teško zamisliti šta bi pet posto njihovog ukupnog godišnjeg BDP-a,oko 100 milijardi dolara – moglo učiniti za rješavanje izbjegličke krize.
Arapske zemlje bi mogle ponuditi sigurno utočište za izbjeglice na ogromnim prostranstvima koje ove zemlje kontroliraju ili bi barem mogle ponudili veliki finansijski poticaj drugim zemljama koje primaju izbjeglice, piše RSE.