Članak

S lica mjesta: I Srbi poštuju žrtve i 11. juli, ali ne žele javno o tome govoriti

Sama činjenica da su dolazak najavili bivši američki predsjednik Bil Klinton, ali i druge visoke zvanice, dovoljno govori zbog čega će Srebrenica i BiH sutra biti u fokusu svjetske javnosti.

U Srebrenici je skoro nemoguće pronaći slobodan krevet. Najveći broj soba popunjen je još od početka sedmice, a ono malo što je ostalo gosti su zakupili u petak prije podne, javlja reporter bh. novinske agencije Patria.

Veliki broj gostiju koji u Potočare stalno pristižu iz svih krajeva svijeta polako formiraju šatorska naselja u kojima će provesti noć. Neki će spavati u automobilima, a oni hrabriji ubijeđeni su kako im na najvećem stratištu u BiH san svakako neće moći na oči pa im zvaničan smještaj nije ni potreban.

Svi su došli s jednim ciljem, odati počast nevinim žrtvama Srebreničkog genocida.

Dolazak učesnika Marša mira koji su iz Nezuka krenuli 8. jula planiran je za oko 17 sati, kada će krenuti i iznošenje 136 tabuta sa posmrtnim ostacima iz hale bivše tvornice akumulatora.

Prijatelji, familija, ali i neznani gosti neprestano obilaze halu sa tabutima, odaju počast žrtvama i polažu cvijeće. Od tog prizora teško ko da može zadržati suze u očima.

U samim Potočarima, ali i Srebrenici čini se da svako ima neki zadatak. Obilježavanje 20. godišnjice najvećeg genocida na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata zasigurno je događaj u kojoj će sutra biti uprte oči cijelog svijeta.

Sama činjenica da su dolazak najavili bivši američki predsjednik Bil Klinton, ali i druge visoke zvanice, dovoljno govori zbog čega će Srebrenica i BiH sutra biti u fokusu svjetske javnosti.

Organizatori tvrde da je do sada sve proteklo u najboljem redu, a nadaju se da će tako i ostati.  

Lokalno srpsko stanovništvo, barem oni koji su na službenoj dužnosti poput policajaca, komunalne službe i sl. svoj zadatak obavljaju profesionalno.

S druge strane, oni Srbi koji nisu direktno uključeni u obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici, ne prave probleme. Često izbjegavaju i izaći iz kuće.

Doduše, ako nisu previše u očima drugih, nije im problem pomoći najbližem komšiji Bošnjaku oko priprema za 11. juli, ali pod uslovom da se njegovo ime nigdje ne spominje, piše Patria.

Podignuto šatorsko naselje

#BiH