Timovi geologa koje predvode prof.dr. Izet Žigić i dr. Hazim Hrvatović danas su ponovo bili u naselju Bare kod Kaknja, a napravili su prostorni obuhvat klizišta, prenosi bh. novinska agencija Patria.
Inače, dva tima iz Tuzle i Federalnog zavoda za geologiju Sarajevo zajedno su radili, obišli teren, iskartirali, napravili prostorni obuhvat klizišta.
- Izdvojili smo 4 zone u čitavom tom području vezanom za tu deponiju, zone koje su već bile pokrenute i zone koje predstavljaju potencijalnu opasnost da u budućem periodu predstavljaju problem kao što predstavlja problem ovo klizište. Istovremeno smo se saglasili da su poduzete mjere u pogledu evakuacije ljudi bile ispravan potez i da i dalje trebaju da stoje na snazi obzirom da desni blok klizišta (gledano sa čela klizišta prema Barama, opaska autora) na kome se na samoj kosini nalaze pukotine predstavlja opasnost da dođe do novih pokretanja masa u nekim promijenjenim uslovima - saopćeno je.
Predložene su tri faze daljih aktivnosti koje je potrebno provesti vezano za ovu lokaciju.
- Prva faza je taktički realizirana, definisali smo koja je to opasnost i šta predstavlja opasnost. U sljedećoj fazi bi trebali izvršiti postavljanje geodetskih repera i vršiti konstantan ili dnevni geološko-geodetski monitoring, što znači da vidimo kako će se masa ponašati da možemo blagovremeno intervenisati.
Također, mislimo da u okviru interventnih sanacionih mjera treba provesti niz aktivnosti kao što je rasterećenje obzirom da je kosina visoka nekih pedesetak metara i da imamo izražene pukotine na kosinama. Potrebno je izvršiti rasterećenje u čeonom dijelu i ojačavanje podnožnog dijela klizišta. Potrebno je izvršiti peglanje i etažiranje dijela područja tih kosina kako bi te kosine prešle iz onih nesigurnih i nestabilnih makar da ih možemo staviti pod tehničku kontrolu do izvedbe projekta sanacije - kazao je dr. Žigić.
Zbog obima posla koji se treba uraditi to prelazi mogućnosti Općine Kakanj i trebaju se aktivirati i drugi potencijali u državi obzirom da je to rudnička deponija koja nije samo problem grada Kaknja.
- Treba ga sagledavati šire kako bi se na adekvatan način riješio. Ako bude takav pristup rješavanju onda mislim da ima budućnosti za naselje Bare, ako ne, ne vjerujem da ćemo izgubiti živote jer je sve učinjeno da se to ne dogodi, ali ćemo izgubiti nova materijalna dobra - rekao je prof. dr. Izet Žigić, diplomirani inžinjer geologije.