Ideja o podeli Bosne i Hercegovine na četiri federalne jedinice nije naišla na podršku nijedne političke stranke Srba i Bošnjaka, ali, kako saznaju Večernje novosti, o tome nema saglasnosti ni među hrvatskim strankama u BiH, prenosi novinska agencija Patria.
U Deklaraciji Hrvatskog narodnog sabora, usvojenoj prije nekoliko dana, u kojoj se traži nova međunarodna konferencija za BiH i novi Ustav BiH, kao i federalizacija BiH i formiranje četiri federalne jedinice, nigdje se ne pominje kako bi te federalne jedinice izgledale, a posebno da li bi jedna od njih bila Republika Srpska.
Kako saznaju Novosti od izvora bliskih hrvatskim strankama u Mostaru, upravo oko toga da li Republika Srpska treba da ostane jedna federalna jedinica, ili bi bila napravljana takva prekompozicija BiH u kojoj bi bio sporan dio njene sadašnje teritorije, jesu i najveća neslaganja među hrvatskim partijama.
Naime, u HDZ BiH, koju vodi Dragan Čović, član Predsjedništva BiH, koja je bliska sa SNSD-om Milorada Dodika, smatraju da buduća BiH treba da ima četiri federalne jedinice, među kojima je jedna Republika Srpska, a ostale tri su na području teritorije Federacije BiH, od kojih bi jedna jedinica obavezno morala da bude sa hrvatskom većinom.
S druge strane, u HDZ 1990. godine smatraju da u budućoj prekompoziciji BiH "ne bi mogla da ostane čitava Republika Srpska i moralo bi se zahvatiti i u dio njene teritorije".
- Postoji razlika u pogledima na buduću federalizaciju. Dok jedni zagovaraju federalizaciju samo Federacije BiH, drugi zagovaraju federalizaciju cijele BiH - navodi naš izvor.
Potvrđeno nam je da konkretna mapa predviđene četiri jedinice, upravo iz ovih razloga, i ne postoji, i zasada je "mrtvo slovo na papiru", posebno imajući u vidu da takvu ideju ne podržavaju ni Srbi ni Bošnjaci.
HRVATI SREDNjE BOSNE I SJEVERA
Ozbiljan problem kod Hrvata u svakoj daljoj ideji o federalizaciji BiH bili bi Hrvati u srednjoj Bosni i u dvije-tri većinski hrvatske opštine na sjeveru BiH, koji bi u takvoj podjeli ostali van entiteta sa hrvatskom većinom.
To je još jedan od razloga zbog kojih političko vođstvo Hrvata u BiH ovom pitanju pristupa krajnje oprezno i zbog čega u javnost ne izlaze nikakve mape.