Članak

Obilježen Svjetski dan izbjeglica, u BiH još postoji 121 kolektivni centar

Moto obilježavanja Svjetskog dana izbjeglica je „Rješenja su na vidiku, ali ostalo je još mnogo posla“. Pokrenuti su veliki programi i projekti putem kojih bi se trebalo pomoći raseljenim osobama da p

UNHCR i Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH obilježili su Svjetski dan izbjeglica na Trgu djece Sarajeva, piše bh. novinska agencija Patria.

Bila je ovo prilika da se podsjeti na problem raseljenih osoba i 20 godina nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Regionalni predstavnik UNHCR-a za Jugoistočnu Evropu i BiH Andrew Mayne kazao je da je zahvaljujući velikim nastojanjima i koordinaciji koje obavlja Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, sa nadležnim tijelima u zemlji, jedinicama lokalne samouprave, sa domaćim međunarodnim organizacijama i institucijama, preko pola miliona većinskih povrataka ostvareno, 470 hiljada manjinskih povrataka, a izvršen je povrat imovine. Postignuto je puno, pronađena su rješenja i na tome se radilo od kraja rata.

Ministrica za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine Semiha Borovac rekla je da u BiH danas postoji 100 hiljada interno raseljenih osoba i 121 kolektivni centar. Navela je kako su preduzete velike aktivnosti da bi ta pitanja riješili, te da se radi na novom zakonu o izbjeglim i raseljenim licima koji treba da odgovori na pitanje održivog povratka.

- Svi trebamo biti svjesni s kakvim problemima i poteškoćama se izbjeglice susreću. Čak i oni koji se vrate u svoje domove, nije to održivi povratak, uglavnom se susreću sa problemima zapošljavanja, daljnjeg školovanja, socijalne zaštite - kazala je Borovac

Regionalni glasnogovornik UNHCR-a za jugoistočnu Evropu i BiH Neven Crvenković kazao je da je ovogodišnje obilježavanje Svjetskog dana izbjeglica posvećeno temi „Aneks 7 Dejtonskog sporazuma“, koji definira problematiku povratka izbjeglica u BiH.

Moto obilježavanja Svjetskog dana izbjeglica je „Rješenja su na vidiku, ali ostalo je još mnogo posla“. Pokrenuti su veliki programi i projekti putem kojih bi se trebalo pomoći raseljenim osobama da ponovo izgrade svoje živote. Međutim, potreban je još jedan zajednički napor svih aktera na nacionalnom i međunarodnom nivou kako bi se taj cilj ostvario.

#BiH