U Sarajevu se održava jednodnevna međunarodna konferencija povodom 20. godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma. Konferenciji pod sloganom "20 Years of Piece, a way forward – 20 godina mira, dalji koraci" prisustvuju brojni gosti, a obratio se i Tun dr. Mahathir bin Mohamad, bivši premijer Malezije, prenosi bh. novinska agencija Patria.
Među gostima je i Stjepan Mesić, bivši hrvatski predsjednik.
Konferencija je počela govorom Bakira Izetbegovića, člana Predsjedništva BiH.
- Uprkos onima koji vide perspektivu Bosne i Hercegovine po entitetskoj podjeli ili federalizaciji po etničkim principima, izvjesniji je racionalniji pristup i drugačija praksa sagledavanja Dejtonskog sporazuma, odnosno jedna unutrašnja evolucija u BiH shodno čemu će ono što Dayton daje, dati i pozitivniji sadržaj - poručio je Izetbegović.
- Vremenom će se zaštite etničkog interesa smanjivati, ali će zaštita ljudskih prava i pravosudnog sistema, ekonomskog puta i prosperiteta biti na prvom mjestu - dodao je.
- Završeno je stoljeće ratova. Pred nama je novo stoljeće, nove mogućnosti i rizici, a kako će izgledati zavisi od nas, ali i od toga kakav primjer ostavljamo generacijama. Trebamo biti manje opterećeni prošlošću, a okrenuti budućnosti. Najviše što možemo učiniti za mlade je ukazati na toleranciju, poštivanje drugog i drugačijeg, što je poruka koju nosi civilizirani svijet - zaključio je Izetbegović.
Mohamad: Mir donosi prosperitet
- Mir je važan, mir je u temeljnim pozdravima velikih vjera. Jako je puno posljedica ostalo nakon rata, ne samo u ekonomiji, nego i u drugim sferama. Pobjednicima ne ostaje ništa drugo osim pobjede, ne donosi im ništa drugo. U ratovima su na gubitku i pobjednici i poraženi, a mržnja ostaje i zemlje se suočavaju sa velikim izazovom obnove. Mir je puno bolji način za napredak jedne zemlje, nego rat - poručio je Tun dr. Mahathir bin Mohamad.
Govoreći o malezijskim iskustvima, budući da u toj državi žive ljudi iz tri različite rase, s tri različite vjere i govore trima jezicima, rekao je kako su svi u Maleziji odlučili da to ostave iza sebe.
- Shvatili smo ako budemo oživljavali prošlost, nećemo nikakav mir postići jer ćemo razmišljati o osveti, a osveta nigdje ne vodi. Malezijci jesu najveća zajednica, ali je Malezija odlučila da dijeli bogatsvo sa Indijcima i Kinezima na proporcionalnoj osnovi kako bi država postala veća i bogatija. Bez toga ne bismo uspjeli - dodao je.
Konstatirao je i kako je u BiH prije 20 godina postignut mir, ali razvoj nije bio onoliko dobar koliko bi trebao biti nakon tolikog perioda mira.
- Smatram da je krajnje vrijeme za BiH da drugačije gleda na svoju budućnost. Kad bi sve tri nacionalne i religijske grupe odlučile zaboraviti prošlost i okrenuli se prosperitetu, ova bi zemlje krenula naprijed. Činjenica je da ste bili neprijatelji, ali morate živjeti u miru i suradnji sa ciljem razvoja svoje zemlje, da radite na jedinstvu i zaboravite, ukoliko je to moguće, sve okrutnosti koji su se dogodili - poručio je dr. Mahathir bin Mohamad.
Po njemu, „nema nikakvih razloga da mir u BiH ne bude održiv“.
- Uvjeren sam da Bosanci i Hercegovci snažno cijene mir. Zainteresirani smo da dovedemo investitore i nastavimo da se krećemo tim putem, da pomognemo BiH da se oporavi kako bi građani mogli da uživaju korist koje donosi mir - zaključio je.
(Aljazeera)