Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović naglasio je da je današnji sastanak Odbora donatora dokaz novog pristupa kao i pokazatelj uspostavljanja jače saradnje i koordinacije djelovanja predstavnika međunarodne zajednice i domaćih institucija u procesu oslobađanja od mina, prenosi novinska agencija Patria.
Upozorio je da se u Bosni i Hercegovini još nalazi 9.154 sumnjivih mikrolokacija na kojima se, prema procjenama, nalazi više od 120.000 mina.
-Uklanjanje zaostalih mina predstavlja ogroman posao, koji zahtjeva velika finansijska sredstva i napore, ali na nama je da te aktivnosti ubrzamo, rekao je ministar Osmanović i naglasio da je plan strategije deminiranja za period 2009. - 2015. realizovan u obimu od svega oko 50 odsto.
Članovi Odbora donatora, informisani su da je uspostavljena nova struktura Komisije za deminiranje, a radi se i na uspostavljanju nove upravljačke strukture u Centru za uklanjanje mina u BiH. U toku su i aktivnosti na reviziji Strategije deminiranja dok je prednacrt Zakona o protivminskom djelovanju u Bosni i Hercegovini u fazi konsultacija.
Članovi Odbora pozdravili su aktivnosti koje se vode na uređenju stanja u oblasti deminiranja, posebno naglašavajući značaj činjenice da je Ministarstvo civilnih poslova obezbijedilo sredstva od 100.000 KM kao učešće budžeta Institucija BiH u realizaciji protivminskog djelovanja u 2016. godini, saopćeno je iz resornog ministarstva.
Vijeće ministara BiH izradile su srednjoročni program uklanjanja mina, no njegov dio koji se odnosi na razdoblje od 2009. do 2015. godine tek je na pola realiziran, a glavni razlog su problemi u funkcioniranju MAC-a, čiji je dugogodišnji direktor Dušan Gavran najprije uhapšen i optužen za korupciju, a potom i smijenjen.
Sve je to prouzročilo i suzdržanost donatora koje sadašnji saziv Vijeća ministara BiH pokušava uvjeriti u to da su problemi otklonjeni te da će nova uprava MAC-a na transparentan i zakonit način raspolagati sredstvima namijenjenim razminiravanju.