Članak

Stručnjaci iz BiH i Argentine održali konferenciju o kontroli naoružanja

Učesnici su razmijenili dobre prakse iz programa kontrole naoružanja na konferenciji održanoj u Sarajevu 6. marta, a prilikom posjete Banjaluci 7. marta imali su priliku svjedočiti topljenju prikuplje

Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u Bosni i Hercegovini i organizacija World Future Council upriličili su 6. i 7. marta 2015. godine razmjenu iskustava u oblasti kontrole malog naoružanja između predstavnika vlasti, policijskih agencija i civilnog društva iz Argentine i Bosne i Hercegovine, prenosi bh. novinska agencija Patria.

Učesnici su razmijenili dobre prakse iz programa kontrole naoružanja na konferenciji održanoj u Sarajevu 6. marta, a prilikom posjete Banjaluci 7. marta imali su priliku svjedočiti topljenju prikupljenog oružja koje se prerađuje kako bi se izradili rezervni dijelovi za vjetrenjače ili drugu infrastrukturu.

Jedan od zaključaka je bio da je upoznavanje javnosti i osvješćivanje o teškim posljedicama nasilja počinjenog oružjem dovelo do formiranja partnerstava putem kojih se rješavao ovaj problem u obje zemlje.

- Argentinski nacionalni program dobrovoljne predaje oružja je 2013. godine dobio srebrnu nagradu od strane organizacije World Future Council, Ureda Ujedinjenih nacija za razoružanje i Međuparlamentarne unije - rekao je Matias Molle, director Nacionalnog registra naoružanja (RENAR) u Argentini.

- Mi smo u okviru tog programa uspješno surađivali sa civilnim društvom na smanjenju broja nelegalnog oružja, promovišući u isto vrijeme kulturu fokusiranu na nenasilje i mirno rješavanje sukoba.

Rob van Riet, koordinator programa razoružanja u World Future Council, je rekao da proizvodnja, trgovina i zloupotreba malog naoružanja uvećava tenzije, podriva mirovne procese, potiče oružano nasilje i spriječava postizanje održivog napretka i ljudske sigurnosti.

Malo naoružanje predstavlja problem i u Bosni i Hercegovini, gdje se još nalazi oko 750.000 komada nelegalnog oružja, preostalog uglavnom iz sukoba 90-ih godina. UNDP je u partnerstvu sa lokalnim policijskim agencijama 2013. godine pokrenuo kampanju “Biraj život bez oružja” kako bi se ublažio efekat koji nelegalno oružje ima na društvo. Potičući dobrovoljnu predaju, društveno odgovoran stav prema oružju i kulturu nenasilja, tokom kampanje je prikupljeno i uništeno više od 11.000 komada oružja i prateće opreme.

- Cilj ovog događaja jeste da se razmijene prakse između ove dvije zemlje. Argentinu i BiH povezuje zajednički cilj, a to je unaprijeđenje kvaliteta života njihovih građana odgovarajući na sigurnosne potrebe tih zemalja - rekao je Jasmin Porobić, menadžer programa u UNDP-u.

- Ovaj nas događaj podsjeća da iako izvor nasilja i sukoba može biti specifičan za svaku zemlju pojedinačno, širenje malog naoružanja je globalni problem koji zahtijeva saradnju, a kojem se može pristupiti razmjenom znanja preko državnih granica.

Uništavanje oružja je podržano od strane Evropske unije, sredstvima osiguranim Odlukom Vijeća 2013/730/CFSP, osd 09.12.2013., kao podrška aktivnostima SEESAC-ovom Programu razoružanja i kontrole naoružanja u Jugoistočnoj Evropi, a u okviru EU Strategije za borbu protiv ilegalnog nagomilavanja i trgovine oružjem i pripadajućom municijom.

#BiH