Državni zastupnik Šemsudin Mehmedović oglasio se danas povodom pisanja beogradskih medija o njegovoj navodnoj umiješanosti u napad na srbijanskog premijera Aleksandra Vučića, koji se dogodio 11. jula u Potočarima, piše novinska agencija Patria.
Mehmedović je za Patriju rekao da sa gnušanjem odbija bilo kakvu vezu sa onim o čemu piše Kurir. Ovaj list na naslovnoj strani objavio je da „sjekači glava optužuju Srbe za atentat“ direktno spominjući upravo Mehmedovića.
„Šemsudin Mehmedović, poslanik u bosanskom parlamentu i član vladajuće SDA Bakira Izetbegovića, koji je tokom rata bio povezan s mudžahedinima koji su činili zvjerstva nad Srbima, optužio je srpske bezbjednosne službe da snose odgovornost za napad na premijera Aleksandra Vučića tokom komemoracije u Potočarima.“, piše Kurir.
-Zar treba konkretnija potvrda da sam u svom saopćenju, koje je povod za pisanje Kurira, rekao istinu. Kurirove laži i obmane nisu od jučer, one su se redale dugi niz godina, a vrli obavještajci i bezbjednjaci oko Vučića su se toliko uzlagali da su i od premijera svoje države načinili lažova, jer više ni sami ne znaju ko ih je napao i ko je organizovao, s obzirom da svaki dan mijenjaju stav.
Tvrdnje i izjave ministra MUP-a RS-a da je imao u civilu svoje ljude unutar Memorijalnog centra Potočari, zar treba pored dokaza da Zubac nije htio dati pomoć Direkciji za koordinaciju policijskih tijela BiH, zar treba dokaz pored jasnih prijetnji po sigurnost BiH.
Čije su procjene bile da je Vučić siguran u Srebrenici u masi od nekoliko desetina hiljada prisutnih, i na kraju kome je odgovaralo da se fokus sa 20.godišnjice genocida u Srebrenici prebaci na „napad na Vučića“. Samo Srbiji i RS-u jer su upravo oni odgovorni za genocid, ali nemaju snage za katarzu, da priznaju svojih ruku djelo, kaže Mehmedović.
Nadalje, on ističe da se Srbija pokušava postaviti u međunarodnim odnosima kao faktor stabilnosti u regionu, dodajući da je ova država faktor nestabilnosti, jer su joj računi iz prošlosti počeli stizati na naplatu.
-Sve što se desi u BiH pokušava se ukomponovati u „islamski terorizam“ što je IN u svijetu, a u BiH pogotovo ako se ima u vidu težnja da se naša zemlja prikaže „nemogućom misijom“, a Bošnjaci prijetnjom po druge, što opet i ovdje ima svojih sagovornika-nažalost.
Stoga i sigurnosni sistem BiH se pokušava prikazati nepouzdanim jer tamo rade Bošnjaci koji idu u džamiju i mole se Bogu, a istina je sasvim suprotna. Svjedoci smo na svakom koraku terora koji provode institucije RS-a, a koje su i odgovorne i za genocid u Srebrenici, a nema ništa gore od toga. I do danas nastavljaju teror nad povratnicima sa željom da se zadrži etnički očišćena teritorija RS-a. O kakvoj katarzi mi uopće govorimo?
Umjesto da hrabro priznaju presudu Suda u Hagu, oni i dalje nastavljaju sa presijom na građane nesrpske nacionalnosti u svakom pogledu. Čak bi nam oni definisali i kako nam se jezik zove, a da ne govorimo o drugim stvarima.
Stalnim napadima na autentične Bošnjake u službama pokušava se imputirati postojanje nekih neprijatelja BiH. Pa zar nisu najveći neprijatelji BiH upravo oni koji sve više i otvoreno zagovaraju njen nestanak, te ruše njene institucije u svakom pogledu. Pa ko je onda ovdje lud a ko zbunjen?, pita Mehmedović.
Ovaj državni zastupnik ne spori da sigurnosni sistem u BiH ima svoje slabosti, jer je neuvezan, kadrovski veoma loše postavljen, zakonske pretpostavke neusklađene.
-Reforma kompletnog sigurnosnog sektora je prijeko potrebna, jer su zadnji događaji u BiH to pokazali. Ali za takvo što mora postojati politička volja, jer nije samo pitanje Bošnjaka kada se izvrši napad na Ambasadu SAD, ili slučaj Zvornik, ili ovaj zadnji incident u Srebrenici. To su stvari koje se tiču sigurnosti svih nas u BiH i o tome treba da razgovaraju politički lideri jer je to podhitno potrebno, s obzirom na zapaljivost situacije u BiH.
Svaki događaj se tretira sa nacionalnog stajališta, a ne sa aspekta struke. A ako se tome još doda i Gebelsovska propaganda koja se fabrikuje iz RS-a, koordinirano i iz Srbije, onda to ima svoje snažne implikacije po budućnost ove zemlje, ali i stabilnost u regionu, ističe Mehmedović.
Mediji, pogotovo iz RS-a, kaže Mehmedović, umjesto da daju doprinos smirivanju strasti, dodatno podgrijavaju ionako opterećene odnose Bošnjaka i Srba u prvom redu zbog Srebrenice, a čemu je doprinos dao i sam Vučić davanjem nekoliko kontradiktornih izjava.
-Sve to ostavlja dojam neozbiljnosti, najblaže rečeno. Prvo su ga napali navijači iz Pazara, pa Crni labudovi, pa neki Ale iz Jelaha kod Tešnja, što samo dodatno stvara konfuziju a što i jeste cilj da se piše i priča o što većem broju činjenica makar i netačnih, a da se ne piše i priča o genocidu u Srebrenici, za što je i došao u Potočare.
I umjesto da se pokloni žrtavama genocida za koji je i on lično odgovoran, on mrzovoljno „baca“ cvijet na spomen obilježje što smo svi mogli vidjeti, čime sebe stavlja u centar pažnje i onda je krenulo po njemu željenom planu.
Bakiru Izetbegoviću ovakav scenario ni u snu nebi odgovarao. Zato smatram da Bakir nema tu vrstu odgovornosti spram događaja u Potočarima, ali njegovo uporno izvinjavanje Vučiću ruši dostojanstvo svih nas u Bosni i Hercegovini, a naročito Bošnjaka, koji nisu imali priliku vidjeti Vučića da se bar simbolično izvinio za 8372 ubijena nedužna Bošnjaka, samo u Srebrenici prije ravno 20 godina.
Zapravo nismo imali priliku vidjeti bar trunku stida ili kajanja za genocid koji je počinio njegov narod i u čemu je po svemu sudeći i on lično imao učešća, poručuje Mehmedović.