Članak

Neka djeca žive deset minuta vožnje od Sarajeva, ali nikada ne uđu ni u jedan od muzeja

Direktorica Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH Šejla Šehabović rekla je da je pravo na pristup kulturi ljudsko pravo – a u našem društvu o tome gotovo da i nema svijesti

Fondacija Kulturno naslijeđe bez granica (Foundation Cultural Heritage without Borders – CHwB) i Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine od 5. do 10. oktobara 2015. godine realizuju niz događaja u okviru projekta „Književnost za svu djecu“, saopćeno je iz CHwB, prenosi bh. novinska agencija Patria.

Nekoliko desetaka učenika redovnih i škola za specijalni odgoj i obrazovanje sa područja Kantona Sarajevo sudjelovati će u pripremi i izvođenju predstave, izložbi i radionicama inspirisanim književnim djelima Ahmeta Hromadžića i Branka Čopića.

Predstava koju su pripremili učenici na radionicama biti će izvedena tokom „Porodičnog dana“ u subotu,  10.10.2015. godine u prostoru Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH dok će u srijedu, 7.10.2015. godine, u ovom muzeju biti organiziran okrugli sto za edukatore i bibliotekare o različitim metodologijama inkluzije djece u školama.

Direktorica Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH Šejla Šehabović rekla je da je pravo na pristup kulturi ljudsko pravo – a u našem društvu o tome gotovo da i nema svijesti.

- Dovoljno je reći da ima djece koja odrastu živeći na deset minuta vožnje od Sarajeva, a da nikada ne uđu ni u jedan od muzeja glavnoga grada. Lako nam je, zato, zamisliti, u kojoj mjeri je pristup kulturi onemogućen djeci koja imaju neku vrstu invaliditeta. Ovo je jedan od najljepših poduhvata našega Muzeja. Želim da naučimo od djece koja su nam se pridružila što je više moguće o njihovim potrebama, kako bismo umjeli iskoristiti sve prednosti koje pruža zajednički rad. Oni su naša publika budućnosti. Sada imamo priliku odgajati muzejsku publiku – a oni imaju priliku učestvovati u oblikovanju muzeja po njihovoj mjeri – rekla je Šehabović.

Djela Ahmeta Hromadžića i Branka Čopića, kao i izložba posvećena njihovom stvaralaštvu prilagođena su djeci sa razlicitim vrstama invaliditeta, i predstavljena u audio i video formi, te na Brajevom pismu.

Projekt koordinatorica CHwB-a Aida Salketić rekla je kako su ljudi iz Fondacije željeli da njihove aktivnosti u ovoj sedmici budu pristupačne svim učesnicima, jer svi oni imaju jednaka prava da uživaju u fantastičnom stvaralačkom radu književnika. Zadovoljni su odazivom i interesom škola, ali i posvećenosti Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH ovom projektu i radu sa djecom.

Aktivnosti u okviru ovog projekta realiziraju se tokom „Dječije nedjelje“, uz finansijsku pomoć Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo, piše NAP

#BiH