Izmjene Zakona o sukobu interesa u organima vlasti Federacije BiH o kojima danas raspravlja Dom naroda Parlamenta FBiH, iako predstavljaju kratkoročni pomak u smislu otklanjanja dvogodišnje blokade u primjeni propisa o sukobu interesa, dugoročno neće obezbijediti nezavisnu i objektivnu primjenu Zakona, prenosi novinska agencija Patria.
Naime, u Nacrtu Zakona o izmjenama Zakona o sukobu interesa u organima vlasti FBiH, predviđeno je da i ovaj zakon primjenjuje Komisija za odlučivanje o sukobu interesa na nivou BiH, koja je sastavljena od zastupnika u Predstavničkom i Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, te predstavnika Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.
Transparency International BiH je kontinuirano upozoravao na štetnost ovakvog sastava tijela zaduženog za utvrđivanje i sankcionisanje sukoba interesa, zbog činjenice da ne može biti objektivno i nezavisno ukoliko je većinski sastavljeno od parlamentaraca, tj. predstavnika političkih partija. TI BiH podsjeća da su evropske zemlje odavno odustale od prakse da parlamentarne komisije odlučuju o sukobu interesa, upravo iz razloga što je to samo po sebi sukob interesa.
Iako se usklađivanjem zakona FBiH sa Zakonom o sukobu interesa na nivou BiH nakon dvije godine potpunog zastoja uvodi ponovo nadzor nad primjenom ovog zakona, moraju se pronaći rješenja koja će dugoročno osigurati jedinstven i nezavistan nadzor nad provođenjem zakona o sukobu interesa na svim nivoima vlasti.
Obzirom da Zakon o Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, ovoj Agenciji već stavlja u izgled primjenu propisa o sukobu interesa, Transparency International BiH smatra da bi dugoročno najefikasnije rješenje bilo pojačati nadležnosti i kapacitete Agencije, te objedinjavajući i usklađujući propise, omogućiti Agenciji, da na jednom mjestu i konzistentno primjenjuje ove propise. U istom procesu, neophodno je proširiti krug lica na koje se zakoni o sukobu interesa primjenjuju i uvesti efektivnije sankcije.
Na kraju, zabrinjavajuće je i da će se o ovako važnim izmjenama zakona oba doma Parlamenta FBiH izjasniti u dva dana, bez ostavljanja prostora za javnu raspravu.
TI BiH će stoga u narednom periodu inicirati reformisanje institucionalnog i zakonskog okvira, jer postojeća rješenja umjesto da sprečavaju, zapravo promovišu sukob interesa.